PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy zmienią podejście do unijnych funduszy?

  • Przegląd prasy/Kurier Lubelski    24 czerwca 2011 - 11:00
Samorządy zmienią podejście do unijnych funduszy?

- Mamy nadzieję, że na lata 2014 - 2020 Polska dostanie z UE na politykę spójności co najmniej tyle samo środków, co w latach 2007-2013 - mówiła podczas pobytu w Lublinie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
W latach 2014- 2020 najwięcej pieniędzy będzie kierowanych m.in. na ochronę środowiska. Szefowa resortu zapewniła, że zostanie utrzymany program Rozwój Polski Wschodniej - informuje "Kurier Lubelski".

Jak tłumaczyła min. Bieńkowska w latach 2014-2020 najwięcej pieniędzy będzie kierowanych m.in. na innowacyjność, ochronę środowiska (w tym energię ze źródeł odnawialnych) oraz na inwestycje w kapitał społeczny.

Czytaj też: Sprawnie idzie rozwój Polski wschodniej 

- Nie oznacza to, że nie będzie pieniędzy na infrastrukturę, np. drogi. Ale będzie ich mniej. Część samorządowców pewnie będzie na to narzekać. Ale samorządy powinny do tego czasu doprowadzić do sytuacji, kiedy drogi będą mogły budować z własnych podatków - mówiła Bieńkowska. - Polska to dziś zupełnie inny kraj niż to było w 2004 roku. Ma inne problemy, inna jest świadomość mieszkańców. Ale inna jest też Europa, która boryka się z ogromnymi problemami gospodarczymi - dodała.

Czytaj też: Nowy budżet UE. Jakie prognozy dla samorzadów?

- Jako region już teraz musimy budować strategię i mieć pomysł, na jakie cele unijne fundusze chcemy pozyskiwać i wydawać - podkreślał Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Co do ilości środków dla Polski minister rozwoju zaznaczyła, że liczy na taką samą sumę, jaką nasz kraj otrzymał na lata 2007- 2013, czyli blisko 70 mld euro. Ile z tego dostaną poszczególne regiony - na razie trudno przewidywać. Nie wykluczyła, że więcej niż obecnie pieniędzy zostanie przeznaczonych do podziału na poziomie każdego z województw - podaje "Kurier Lubelski".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.