PARTNER PORTALU
  • BGK

Sawicki: do końca tygodnia mogą zakończyć się negocjacje PROW

  • PAP    10 grudnia 2014 - 14:16
Sawicki: do końca tygodnia mogą zakończyć się negocjacje PROW
Fot. krus.gov.pl

Możliwe, że do końca tego tygodnia zakończą się negocjacje nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20 - poinformował we wtorek minister rolnictwa Marek Sawicki.
"Jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a być może jeszcze w końcu tego tygodnia, będziemy jednym z pierwszych państw, które zakończy negocjacje nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20" - mówił szef resortu rolnictwa podczas Warsaw Economic Hub.

"Mam nadzieję, że być może już w piątek Program ten będzie dla nas ogłoszony" - dodał.

Czytaj też: Do końca listopada nowy PROW zostanie zaakceptowany przez KE

Jak podkreślił, byłaby to dobra wiadomość zarówno dla polskich rolników jak i przetwórców. "To ważna informacja, gdyż oznacza kolejne 13,5 mld euro na Rozwój Obszarów Wiejskich. Dodatkowo 23,5 mld euro na płatności bezpośrednie, ale tym razem już inaczej ukierunkowane, bo także skierowane w stronę bardziej aktywnych, ale małych i średnich gospodarstw" - mówił.

Wskazał, że celem jest budowanie różnorodnego segmentu w rolnictwie. "Abyśmy nie tylko ustawiali się na wysokotowarową produkcję eksportową, ale także na wysokiej, jakości produkcję na rynek lokalny" - stwierdził.

Czytaj też: Program "Inteligentny Rozwój" trafił do Komisji Europejskiej

Jak podkreślił, celem resortu na najbliższe lata - do 2020 r. będzie budowanie nowej oferty rolniczej dla konsumenta bardziej wymagającego. "Dla konsumenta, który chce wiedzieć dokładnie co spożywa, skąd to pochodzi i w jaki sposób zostało wyprodukowane. Będziemy bardzo mocno wspierali produkcję ekologiczną, produkcję żywności podwyższonej jakości, produkcję opartą o zespoły gospodarstw, a nie tylko małe indywidualne, drobne przedsiębiorstwa" - mówił Sawicki.

Jak wskazał, przy tej skali rozdrobnienia, z jaką mamy do czynienia w polskim rolnictwie, finansowanie kilkuhektarowych, małych gospodarstw w systemie indywidualnym byłoby mało efektywne.

Sawicki mówił też, że rolnictwo stało się trzecią dziedziną polskiej gospodarki, jeśli chodzi o wartość eksportu. Wyraził też nadzieję, że w 2014 r., podobnie jak rok wcześniej wartość eksportu polskich produktów żywnościowych przekroczy 20 mld euro.

"Polskie rolnictwo jest gotowe powiększyć swój potencjał produkcyjny, w ciągu najbliższych 10 lat o minimum 30 proc." - podkreślił.

Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, został w połowie kwietnia br. przekazany do Komisji Europejskiej. Wcześniej zaakceptował go rząd. Do polskiej wersji projektu KE zgłosiła ponad 230 poprawek.

Na realizację PROW w latach 2014-2020 Polska uzyska ok. 8,5 mld euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki krajowe przeznaczone na jego realizację wyniosą ok. 4,9 mld euro. W sumie na ten cel jest 13,5 mld euro.

Program obejmuje 6 priorytetów i 16 działań. Jest on realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która w najbliższych latach będzie ukierunkowana na wzrost konkurencyjności europejskiego rolnictwa z uwzględnieniem ochrony środowiska.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.