Ścieżką wzdłuż górniczej historii

"Dawna kopalnia Babina" - ścieżka, przebiegająca przez Geopark Łuk Mużakowa jest już dostępna dla turystów. Trasa ukazuje najciekawsze elementy wieloletniej historii górniczej okolic Łęknicy, gdzie do lat 70. ubiegłego wieku istniała kopalnia "Babina".
Ścieżką wzdłuż górniczej historii
Ścieżka o długości 4 km jest częścią Geoparku Łuk Mużakowa. Przebiega między miejscowościami Nowe Czaple i Łęknica.

Trasa pieszo-rowerowa została oznakowana po polsku oraz po niemiecku i obejmuje najciekawsze formy pokopalniane, które powstały w okolicach miejscowości Łęknica w wyniku działalności kopalni "Babina" - poinformował Damian Sandak z Nadleśnictwa Lipinki w Żarach.

Łuk Mużakowa to najlepiej zachowana morena czołowa na świecie, której bogactwem naturalnym są płytko zalegający węgiel brunatny, gliny ceramiczne oraz piasek kwarcowy, eksploatowane przez człowieka przez około 160 lat.

W wyniku długotrwałej działalności górniczej na tym terenie powstało pojezierze antropogeniczne z ponad 100 zbiornikami wodnymi różniącymi się barwą i kształtem.

Pojezierze to jest unikatowe w skali kraju. Oprócz poeksploatacyjnych zbiorników wodnych można także zobaczyć inne ciekawe twory tych terenów, jak profile oraz bieg wychodni węgla brunatnego, żelaziste źródełka, w których powstają naskorupienia czy też niespotykane formy erozyjne w obrębie zwałów pokopalnianych.

Budowa ścieżki została wykonana w ramach projektu: "Wspólna marka +Geopark Łuk Mużakowa+ drogą do UNESCO". Projekt jest dofinansowany w 85 proc. przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

Zorganizowano także szkolenie dla przewodników, wydano folder i mapę, powstaje również strona internetowa poświęcona trasie geoturystycznej.

Łuk Mużakowa jest obiektem transgranicznym zlokalizowanym w Brandenburgii, Saksonii i w województwie lubuskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE