PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmowe komisje zajmą się RPO

  • pap    7 czerwca 2014 - 09:50
Sejmowe komisje zajmą się RPO

Sejm w piątek skierował do dalszych prac w komisjach projekt ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Jego celem jest stworzenie ram prawnych do wydawania unijnych pieniędzy.
Decyzją Sejmu projekt ustawy trafi do dwóch komisji: ds. UE, oraz samorządu terytorialnego.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda wyjaśniał w piątek posłom, że głównym celem projektu jest stworzenie ram prawnych, które będą podstawą dla realizacji umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów dotyczących polityki spójności na lata 2014-2020.

Projekt ustawy określa, w jaki sposób i przez kogo mają być realizowane krajowe i regionalne programy operacyjne. Chodzi m.in. o zasady wyboru projektów czy procedur odwoływania, a także o kwestie rozliczeń funduszy z KE i monitorowania efektów inwestowania unijnych pieniędzy.

Niezgoda dodał, że projekt ustawy przenosi, zgodnie z prawem UE, kompetencje kontroli z KE na kraj członkowski. Zwrócił uwagę, że projektowana ustawa ma ułatwić wymianę informacji z beneficjentami polityki spójności, uprościć rozliczanie się z nimi.


Posłanka PiS Izabela Kloc pytała wiceministra, czy polityka rozwoju w Polsce jest suwerenna, czy podporządkowana "wielokrotnie niepolskim interesom". "Polityka rozwoju w Polsce jest silnie powiązana z wzorcami europejskimi i unijną polityką spójności" - podkreśliła. W jej ocenie nie jest dobra centralizacja decyzji przy rozdziale środków unijnych i wzmocnienie ministra rozwoju kosztem władz wojewódzkich.

Wiceminister Niezgoda zaznaczył, że projekt ustawy pomaga w rozwoju polskiej gospodarki. Przypomniał, że dzięki funduszom unijnym polskie PKB wzrosło z 40 do 60 proc., a rząd wynegocjował ponad 82 mld euro na politykę spójności. Dodał, że ponad 32 mld euro będzie w gestii zarządów województw.

"To pokazuje poziom zaufania do samorządów (...) Chcemy, by ta polityka była jak najbliżej przedsiębiorców i samorządów, tak by sami mogli decydować, jak ma być wdrażana" - dodał.

Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na realizację polityki spójności do Polski trafi ponad 82 mld euro. Pieniądze mają być wydane m.in. na badania naukowe i wykorzystanie ich wyników w produkcji, budowę nowych dróg, rozwój przedsiębiorczości, koleje i transport publiczny, rozwój infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu czy aktywizację zawodową bezrobotnych.

Ponad 31 mld euro ma być w dyspozycji samorządów wojewódzkich w ramach regionalnych programów operacyjnych. Reszta pieniędzy ma trafić m.in. na programy zarządzane centralnie. Przygotowane przez Polskę programy muszą jeszcze uzyskać akceptację Brukseli

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.