PARTNER PORTALU
  • BGK

Sekuła: tylko samorządy są gotowe na nową perspektywę

  • pt    8 maja 2014 - 13:14
Sekuła: tylko samorządy są gotowe na nową perspektywę

Na razie nie widzę, żeby sfery biznesu i nauki były przygotowane na nową unijną perspektywę - uważa marszałek województwa śląskiego.
W nowej perspektywie unijnej 2014 - 2020 szczególny nacisk będzie położony na innowację, rozwój gospodarczy i nowoczesność.

- Jeśli rozwój gospodarczy to biznes, jeśli innowacja to nauka i dopiero na trzecim miejscu w kolejce po unijne środki z nowej perspektywy stoją samorządy - mówi Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego.

Jak mówi marszałek w ostatniej perspektywie nasze samorządy zajmowały się odrabianiem zaległości cywilizacyjnych. Teraz przyszedł czas na rozwój.

Zdaniem marszałka przygotowane na nową perspektywę są jednak tylko samorządy.

- Nie widzę środowiska biznesowego, które potrafi podołać wyzwaniu innowacyjności, nie dostrzegam także środowiska naukowego, które zamiast myśleć o nowych campusach i inwestycjach, chciałoby zainwestować w badania - mówi Sekuła.

Zdaniem marszałka trzecie miejsce samorządów, w kolejce po unijne środki, to wymóg czasów.

- Musimy się z tym pogodzić, że dostaniemy mniej, ale najważniejszy jest rozwój - tłumaczy Sekuła. - Gdyby czekała nas jeszcze kolejna tłusta perspektywa to wtedy moglibyśmy dalej inwestować w infrastrukturę samorządową. Ponieważ czekają nas od roku 2020 raczej chude lata, musimy pomyśleć o rozwoju.

Artykuł powstał na podstawie debaty pt. Polskie samorządy w nowej perspektywie finansowej UE, odbywającej się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.