PARTNER PORTALU
  • BGK

Skończyło się eldorado dla małych i średnich firm

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    23 kwietnia 2010 - 07:43
Skończyło się eldorado dla małych i średnich firm

W wielu regionach zabraknie unijnych pieniędzy dla przedsiębiorców. Jeśli samorządowcy nie znajdą nowych środków, biznesmeni kolejną szansę na dotację dostaną najwcześniej w 2014 r.
Pieniądze wyczerpały się w woj. pomorskim i wielkopolskim. Do nich szybko dołączą następne. Pierwsze w kolejce stoi mazowieckie. Największy w Polsce region uruchomił ostatni konkurs dla przedsiębiorców w ramach budżetu na lata 2007 – 2013. Do podziału jest zaledwie 65 mln zł. W ubiegłym roku miał na ten cel ponad 700 mln zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Po samorządowe dotacje ustawiają się tymczasem coraz dłuższe kolejki. Granty stają się takim samym hitem, jakim w ubiegłym roku były e-dotacje rozdzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W Wielkopolsce w ostatnim konkursie uczestniczyło tysiąc przedsiębiorców. W marcowym naborze w woj. kujawsko-pomorskim było 700 chętnych, a wartość zgłoszonych projektów przekroczyła o 1700 proc. budżet konkursu. Postawiło to władze regionu w trudnej sytuacji. Chciały w tym roku przeznaczyć dla firm 15 z 36 mln euro z UE, które pozostały na wspieranie przedsiębiorczości. Aby zaspokoić potrzeby, były zmuszone wykorzystać wszystkie środki.

Samorządowcy wskazują na dwa źródła finansowania lokalnego biznesu. Pierwsze z nich to dodatkowe 0,5 mld euro z UE, które w przyszłym roku zostanie podzielone między regiony najlepsze w wydawaniu pieniędzy unijnych. Drugą furtką są pośrednie formy wsparcia firm, które wykorzystują instrumenty inżynierii finansowej. Pieniądze są kierowane do instytucji finansowych (banków itp.), które przygotowują preferencyjne kredyty.

Taki model zagospodarowania środków z UE stosuje w Polsce pięć województw. W ramach unijnej inicjatywy JEREMIE przeznaczyły na ten cel łącznie 400 mln euro. Na początku kwietnia Pomorze, pierwszy region w kraju, ogłosiło konkurs na dotacje dla pośredników finansowych. Także Dolny Śląsk postawił na JEREMIE – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Artiko, 2010-04-26 17:03:43

    Chyba sie cofnoles w rozwoju /zagu/ Typowe rozumowanie wyzyskiwacza - pieniadze z UE dla gory a dla dolu (gowno) i to jest u ciebie demokratyczne rozdawnictwo - zenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • zaqu, 2010-04-23 15:18:45

    co to za przedsiębiorcy i biznesmeni, którzy swoją działalność opierają na dotacjach? 15 lat prowadzę działalność i nigdy nie próbowałem nawet skorzystać z jakiej dotacji. Co to jest "wolny rynek" czy komuna (socjalistyczne rozdawnictwo)?