PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk, rozwój obszarów wiejskich: Samorząd przygotował strategię rozwoju wsi

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 14:28
Śląsk, rozwój obszarów wiejskich: Samorząd przygotował strategię rozwoju wsi

Strategia rozwoju obszarów wiejskich woj. śląskiego ma pomóc w harmonijnym połączeniu różnych funkcji wsi (Stanisław Dąbrowa, fot.slaskie.pl)

• Najdalej w maju tego roku Sejmik Woj. Śląskiego ma przyjąć strategię rozwoju obszarów wiejskich w regionie.
• Strategia będzie zawierać prognozy i plan działań w tym zakresie na najbliższe 15 lat.
• Dokument ma pomóc w równomiernym rozwoju obu części województwa - przemysłowej i rolniczej.
Wicemarszałek województwa Stanisław Dąbrowa tłumaczył podczas wtorkowego (1 marca) Forum Rolniczego w Katowicach, że nieprzypadkowo właśnie woj. śląskie jako pierwsze w Polsce będzie miało odrębną regionalną strategię poświęconą problematyce wsi i rolnictwa.

Chodzi o to, by ten obszar nie pozostawał w tyle w regionie zdominowanym przez przemysł. Stąd m.in. odrębny dokument strategiczny poświęcony wsi; w innych województwach ta problematyka najczęściej jest częścią ogólnych strategii rozwoju regionu.

"Opracowaliśmy taką strategię jako pierwsi w kraju, prace są na ukończeniu. Jej głównym celem jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju całego województwa - obszarów miejskich i wiejskich" - tłumaczył wicemarszałek Dąbrowa. Przypomniał, że prace nad strategią trwały trzy lata, a dokument był szeroko konsultowany z instytucjami oraz środowiskiem rolników i mieszkańców wsi.

Czytaj też: Pakt dla wsi, Jurgiel: Ministerstwo chce wyrównać poziom życia mieszkańców wsi i miast

W woj. śląskim na terenach wiejskich mieszka ponad milion osób - to ponad 22 proc. wszystkich mieszkańców regionu. Jak podkreślił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, charakterystyczna dla województwa jest wysoka gęstość zaludnienia wsi - na każdym kilometrze kwadratowym wsi mieszkają 122 osoby, wobec 52 średnio w Polsce. To rodzi dodatkowe wyzwania m.in. w zakresie modernizacji i rozwoju wiejskiej infrastruktury.

Strategia rozwoju obszarów wiejskich woj. śląskiego ma pomóc w harmonijnym połączeniu różnych funkcji wsi. Najważniejsze z nich - jak mówił wicemarszałek Dąbrowa - to funkcje: rolnicza, mieszkaniowa, turystyczna oraz produkcyjna - zarówno w rozumieniu produkcji na rzecz rolnictwa, jak i niezwiązanej z tą gałęzią gospodarki.

"Chodzi o to, żeby te cztery funkcje wsi ze sobą współdziałały, a nie przeszkadzały sobie nawzajem" - tłumaczył Dąbrowa, wskazując na możliwe konflikty np. między komfortem mieszkania na wsi a prowadzeniem w sąsiedztwie gospodarstwa rolnego czy między zachowaniem walorów turystycznych a prowadzeniem zakładu produkcyjnego. Narzędziem rozwiązującym tego typu problemy powinny być m.in. dobre, przemyślane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - wskazał wicemarszałek.

Samorządowcy podkreślają, że władze regionalne nie mają instrumentów np. poprawiających opłacalność produkcji rolnej czy powodujących wzrost dochodów rolników. Mogą natomiast - m.in. dzięki unijnym środkom - tworzyć warunki poprawiające jakość życia na wsi oraz rozwijać służącą mieszkańcom i rolnikom infrastrukturę.

Ze statystyk wynika, że z około miliona mieszkańców wsi w woj. śląskim, w rolnictwie pracuje niespełna 100 tys. osób. W regionie jest ok. 65 tys. gospodarstw rolnych; średnia powierzchnia każdego z nich wynosi około 7 hektarów. W regionie jest ponad 633 tys. hektarów użytków rolnych, ale użytkowane jest jedynie 377 tys. ha; z tego ok. 364 tys. ha to grunty utrzymane w tzw. dobrej kulturze rolnej.

KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-03-18 00:57:54

    RPO Woj. Ślaskiego, dotacje i biznesplany: zajrzyj na stronę Artmetic!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: