PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląsk to lokomotywa. Powinien mieć specjalny RPO

 • PAP    25 kwietnia 2014 - 15:00
Śląsk to lokomotywa. Powinien mieć specjalny RPO

Woj. śląskiemu, jako lokomotywie rozwoju Polski, należy się specjalny program operacyjny na kształt programu dla Polski wschodniej - przekonywał w piątek w Katowicach kandydujący w tym regionie do Parlamentu Europejskiego jeden z liderów Ruchu Narodowego Artur Zawisza.
Zawisza wyjaśnił, że program taki miałby służyć reindustrializacji regionu. Jego beneficjentami mieliby być np. przedsiębiorcy, spółki komunalne czy samorządy - czerpiący dotacje, granty czy pożyczki na przedsięwzięcia tworzące miejsca pracy w przemyśle czy zaawansowanym rzemiośle.

"Chcielibyśmy, by Śląsk jako lokomotywa rozwoju kraju, został doceniony" - podkreślił Zawisza, który kandyduje z pierwszego miejsca śląskiej listy Ruchu Narodowego do PE. Ruch Narodowy zarejestrował listy w całym kraju przyjmując hasło wyborcze: "Radykalna zmiana". Hasło Zawiszy - "Narodowa energia" - ma nawiązywać do sloganu reklamowego woj. śląskiego "Pozytywna energia".

Program operacyjny dla reindustrializacji Śląska to jeden z postulatów Zawiszy odnoszących się do jego okręgu wyborczego. Inny postulat to "polski rabat" w unijnym pakiecie klimatyczno-energetycznym.

Zdaniem lidera Ruchu Narodowego Polsce należy się zwolnienie przynajmniej z części wiążących się z pakietem zobowiązań. Jak przekonywał, pakiet wymusza likwidację górnictwa i odchodzenie od konwencjonalnej energetyki opartej na węglu - co spowoduje wzrost cen energii o kilkadziesiąt procent, w skali regionu ma wiązać się z utratą do ćwierci miliona miejsc pracy, a w skali kraju - do miliona.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Hanys, 2014-04-25 23:49:32

  Nie spodziewałem się tego, ale póki co Ruch Narodowy ma najciekawszy program dla Śląska. Zresztą jak RN zorganizował anty-szczyt klimatyczny w zeszłym roku, szło zauważyć, że im na serio chodzi o interes Śląska.
 • Chorzowianin , 2014-04-25 23:46:57

  Jak mieszkaniec rodowity Ślązak obserwuje to co dzieje się w kampanii i muszę przyznać, że najbardziej przekonuje mnie Ruch Narodowy i wszystko wskazuje, że na niech oddam głos, zresztą nie jestem sam na śląsku co tak chcą zrobić.
 • Artur, 2014-04-25 23:17:55

  Nareszcie ktoś porusza poważne tematy gospodarcze, decydujące o kolejnych kilkudziesięciu latach naszego być albo nie być, a nie zajmuje się tematami trzeciego rzędu jak partie z Parlamentu. Szukając informacji na temat Ruchu Narodowego moją uwagę zwrócił fakt, że jako jedyny (!) komitet nie prowad...zi kampanii z naszych pieniędzy!  rozwiń