PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski RPO do konsultacji

  • PAP    22 kwietnia 2013 - 14:30
Śląski RPO do konsultacji

Rozpoczęły się konsultacje Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO). Chodzi o aktualną wersję projektu dokumentu z listą zawierającą 35 proponowanych projektów kluczowych, w tym 21 inwestycji transportowych.
Jak poinformowała rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska, obecną propozycję kształtu nowego RPO zarząd woj. śląskiego zaakceptował na początku ub. tygodnia.

Nowy RPO określi obszary i działania, na jakie woj. śląskie otrzyma środki z Europejskiego Funduszu Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Prace nad jego projektem trwają w regionie od 2011 r. Wstępny kształt powstał w grudniu ub. roku; teraz prace opierają się na kolejnej wersji.

Obecne konsultacje społeczne to jeden z etapów przygotowywania propozycji RPO do negocjacji z Komisją Europejską. Etap ten potrwa do 24 maja. Uwagi i komentarze należy przesyłać do urzędu marszałkowskiego przez formularz na stronie internetowej rpo.slaskie.pl. Tam też znajdują się aktualny projekt RPO oraz formularz rejestracji na konferencję, która w ramach konsultacji odbędzie się 6 maja.

Aktualny projekt dokumentu zawiera m.in. nadal wstępną, choć zaktualizowaną w oparciu m.in. o wnioski potencjalnych beneficjentów, listę kluczowych inwestycji rekomendowanych do realizacji w przyszłej unijnej perspektywie finansowej. Łączna wartość tych inwestycji - do przeprowadzenia w tzw. ścieżce pozakonkursowej - to 3,8 mld zł, przy zakładanym unijnym wsparciu ok. 2,8 mld zł.

Czytaj też: Dostęp do unijnych pieniędzy będzie wymagał większej elastyczności

Pierwotna wersja dokumentu zawierała 20 proponowanych projektów kluczowych, w tym 8 projektów inwestycji transportowych. Aktualny projekt przewiduje już 35 projektów kluczowych, w tym 21 projektów transportowych. Projekty transportowe mają też liczącą 8 pozycji listę rezerwową.

Na liście projektów priorytetu: nowoczesna gospodarka regionu pozostały m.in. największe zadania dotyczące śląskiego parku nauki (wartość całkowita 250 mln zł) oraz programu badawczego nt. wpływu eksploatacji górniczej na środowisko (177 mln zł).

Nowe na proponowanej liście tego priorytetu są m.in. warty 100 mln zł projekt miasta Chorzowa "Śląskie Centrum Innowacyjnych Technologii", szacowany na 80 mln zł projekt Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach "Rozwój, technologicznie i organizacyjnie innowacyjnej regionalnej sieci usług publicznych o wysokim standardzie...", a także wyliczony na 70 mln zł projekt Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej "Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu - Assist Med-Sport Silesia".

Nowym projektem kluczowym w priorytecie ochrony środowiska i wykorzystania zasobów jest warte 120 mln zł przedsięwzięcie unieszkodliwienia odpadów na składowisku likwidowanych Zakładów Chemicznych Tarnowskie Góry.

Liczącą 20 pozycji listę proponowanych projektów transportowych samorząd woj. śląskiego ogłosił 10 kwietnia. W obecnym projekcie nowego RPO dołączono do niej jeszcze warty 273,4 mln zł projekt zakupu pociągów. Podobny, choć warty łącznie 154,9 mln zł projekt zakupu pociągów przez woj. śląskie, wypadł na początku kwietnia z listy aktualnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Powodem był brak środków na wkład własny.

Pozostałe zmiany w bieżącej propozycji nowego śląskiego RPO to efekt ewolucji projektów aktów prawnych, które ostatecznie uregulują zasady konstruowania regionalnych programów operacyjnych w nowej unijnej perspektywie finansowej. Chodzi zarówno o ciągle jeszcze niegotowe rozporządzenia unijne dotyczącej tej kwestii, jak też regulacje krajowe, które będą z nich wynikały.

W odniesieniu do dotychczasowej ewolucji projektów tych regulacji, największym przekształceniom, w stosunku do poprzedniej propozycji RPO, uległ podział na tzw. priorytety. W aktualnej postaci projekt dokumentu został uzupełniony o rozdział dotyczący uzasadnienia wyboru tzw. celu tematycznego.

Samorządowe inwestycje oraz przyszły unijny budżet będą tematami samorządowych dyskusji panelowych podczas najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej na ten temat tutaj www.eecpoland.eu.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: