PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski samorząd zajął się kolejnymi "starymi" projektami unijnymi

  • PAP    30 marca 2015 - 18:06

O dofinansowaniu szeregu projektów unijnych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO) zdecydował w ostatnich dniach urząd marszałkowski tego regionu.
Samorząd bada też jeszcze zainteresowanie ewentualnymi nowymi naborami dla perspektywy 2007-2013. Badanie ma formę ankiety z jednym pytaniem: "Czy jesteście Państwo zainteresowani możliwością złożenia wniosku aplikacyjnego w ramach RPO (...) 2007-2013?"

Jak wyjaśnił w poniedziałek (30 marca) PAP Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego, obecnie umowy o dofinansowanie wykorzystują ponad 98 proc. środków ze "starego" RPO. Choć kolejne umowy na projekty z list rezerwowych podpisywane są na bieżąco, wciąż pojawiają się jednak oszczędności po przetargach i środki ściągane w ramach korekt po kontrolach.

Oszczędności trafiają w pierwszej kolejności na projekty z list rezerwowych, ale ponieważ większość z nich przygotowano kilka lat temu, nie wszystkie są aktualne. Stąd ankieta, która ma dać odpowiedź, które z ewentualnych nowych inwestycji gwarantowałyby szybkie wykorzystanie środków.

"Interesuje nas informacja o inwestycjach dających gwarancje szybkiego aplikowania jak i sprawnej realizacji wraz z rozliczeniem projektu. Ankieta i jej wyniki nie wiążą się jednoznacznie z obietnicą otwarcia naborów projektów; na chwilę obecną to jedynie przygotowanie się do ewentualnej szybkiej ścieżki naborów. Chodzi o zaangażowanie w rozwój regionu jak największej kwoty z całej alokacji 1,747 mld euro przewidzianej na lata 2007-2013" - wskazał Trólka.

Projekty współfinansowane z dotychczasowego RPO powinny zostać zakończone do czerwca 2015 r., a rozliczone - w trzecim kwartale 2015 r. Od 12 marca aktualizowano listy wybranych do dofinansowania projektów w co najmniej kilku działach starego RPO.

W dziale Infrastruktura edukacyjna dofinansowanie dostało pięć projektów samorządów do tej pory znajdujących się na liście rezerwowej. Cztery z nich dotyczą sal gimnastycznych: w Zarzeczu w gminie Łodygowice (za 3,8 mln zł; w tym 3,2 mln zł z UE), w Łaziskach Górnych (za 3,3 mln zł; w tym prawie 2 mln zł z UE), w Czechowicach-Dziedzicach (za 4 mln zł; w tym prawie 3 mln zł z UE) oraz w Leśnej w gminie Lipowa (za 2,3 mln zł; w tym 1,3 mln zł z UE). Piąty projekt to rozbudowa przedszkola w Lędzinach (za 5,1 mln zł; w tym 4,3 mln zł z UE)

W dziale Rozwój elektronicznych usług publicznych do dofinansowania z listy rezerwowej wybrano: budowę elektronicznego systemu zarządzania i elektronicznej platformy usług publicznych w gminie Ślemień (za ponad 0,3 mln zł; w tym ponad 0,25 mln zł z UE) i budowę węzła Infrastruktury Informacji Przestrzennej dla Bytomia (za 1,6 mln zł; w tym 1,3 mln zł z UE).

W tym samym dziale zwiększono też kwotę dofinansowania dla Ogólnodostępnego Systemu Komunikacji Administracji Rybnickiej OSKAR. (z 2,5 mln zł do blisko 2,7 mln zł, a całkowitą wartość projektu - z blisko 3 mln zł do niespełna 3,3 mln zł)

W dziale Modernizacja i rozbudowa kluczowych elementów sieci drogowej wsparcie dostała dotąd rezerwowa inwestycja samorządu Sosnowca. Przebudowa skrzyżowania ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego i Józefa Mireckiego w Sosnowcu ma kosztować ok. 2,6 mln zł. Dzięki 2,2 mln zł z RPO miasto wyda na nią z tegorocznego budżetu ok. 400 tys. zł.

Nieco wcześniej niecałe 1,2 mln zł dotacji z RPO dostał też powiat mikołowski - na warty niespełna 1,4 mln zł, praktycznie przygotowany już do realizacji drugi etap przebudowy skrzyżowania ulic Wiosny Ludów, Bukowiny i św. Wawrzyńca w Orzeszu.

Inne oszczędności wsparły projekt gminy Bieruń zakładający przebudowę fragmentu ul. Licealnej (za 1,4 mln zł, w tym 1,2 mln z UE). To efekt akceptacji przez resort infrastruktury i rozwoju listy finansowanych z RPO dodatkowych projektów odbudowy infrastruktury drogowej zniszczonej podczas powodzi w 2010 r. z terenu Bierunia i Czechowic-Dziedzic.

Również w dziale Czyste powietrze i odnawialne źródła energii wybrano do dofinansowania siedem projektów rezerwowych, których wnioskodawcy zadeklarowali zakończenie inwestycji przed końcem tego roku (to przede wszystkim termomodernizacje obiektów publicznych). Ich łączna wartość to ok. 11,2 mln zł, a wsparcie z RPO - ok. 7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.