PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski urząd zaproponował nowe projekty transportowe

  • PAP    10 kwietnia 2013 - 15:43
Śląski urząd zaproponował nowe projekty transportowe

Propozycje nowych projektów transportowych do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przedstawił w środę urząd marszałkowski woj. śląskiego.
Na proponowanej liście przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (RPO), która obejmuje drogi wojewódzkie, znalazły się m.in.: budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej (za ok. 413 mln zł), budowa rybnickiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna (za ok. 560 mln zł) oraz rozbudowa ul. Warszawskiej w Bielsku-Białej (DW942) - odcinek od węzła Komorowice do ul. Piastowskiej (ok. 276,7 mln zł).

Czytaj też: Województwa już planują inwestycje za unijną kasę

To największe projekty transportowe proponowane do RPO. Zajmują na niej odpowiednio 2, 4 i 10 miejsce. Najwyżej na tej liście znalazła się budowa obwodnicy Pawłowic na przyszłej Drodze Głównej Południowej (za 77 mln zł, z czego 61,6 mln zł z UE), na trzecim miejscu zaproponowano przebudowę prowadzącej w kierunku Oświęcimia drogi 934 na odcinku od miejscowości Imielin do drogi krajowej 44 (za 38 mln zł, z czego 30,4 mln zł z UE).

Na proponowanej liście rankingowej nowego RPO znalazły się też m.in. obwodnica Buczkowic, przebudowa odcinka prowadzącej do lotniska drogi 913 w Pyrzowicach, przebudowa dróg 491 i 492 na północy regionu, przebudowa drogi 791 wraz z nową obwodnicą Myszkowa oraz przebudowa drogi 933 (łączącej m.in. Jastrzębie Zdrój i Pszczynę).

Na proponowanej liście rezerwowej RPO znalazły się trzy ważne, przygotowywane od lat regionalne projekty: przedłużenie Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) do Mysłowic (za 300 mln zł, w tym 240 mln zł z UE), budowa Drogi Głównej Południowej na terenie Rydułtów, Pszowa, Wodzisławia Śl. oraz gmin Godów i Mszana (900 mln zł, w tym 720 mln zł z UE) oraz Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna od Rudnika do Rybnika (też 900 mln zł, w tym 720 mln zł z UE).

Przy dwóch tych ostatnich przedsięwzięciach znalazła się adnotacja, że z uwagi na wysokie koszty proponuje się ich podzielenie na etapy.

Wszystkie projekty proponowanej 20-punktowej listy projektów transportowych nowego RPO mają łącznie wartość 2,61 mld zł, przy ok. 1,9 mld zł zakładanego dofinansowania z UE. Łączna wartość 8 projektów wstępnej listy rezerwowej to 2,68 mld zł (przy ok. 2,15 mld zł z UE).

Jak poinformowała rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska, prócz list dla przyszłego RPO, zarząd regionu przyjął też listy rankingowe proponowanych do wsparcia z poziomu krajowego projektów dotyczących dróg krajowych i projektów budowy obwodnic na drogach krajowych, a także projektów kolejowych. Te prowadzone w regionach duże przedsięwzięcia będą uzgadniane z władzami centralnymi w ramach tzw. Kontraktu Terytorialnego (KT). Mają one być finansowane z różnych źródeł, m.in. z programów krajowych.

Na czele 15-punktowej listy projektów drogowych znalazły się budowa autostrady A1 na odcinku woj. łódzkie - Pyrzowice (4 mld zł), budowa DTŚ Wschód etap I - w Sosnowcu i etap II - w Dąbrowie Górniczej (1,6 mld zł), budowa trasy S1 Pyrzowice - Bielsko-Biała (4,3 mld zł) oraz budowa odcinka drogi S69 Bielsko Biała w Węgierskiej Górce (1,85 mld zł). Ważna dla centrum aglomeracji budowa obwodnicy Chorzowa w ciągu DK79 (za 965 mln zł) znalazła się na 10. pozycji listy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.