PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: 12 wniosków o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego

  • PAP    12 lutego 2016 - 19:40
Śląskie: 12 wniosków o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Planuje się, że lista projektów wybranych zostanie opublikowana w kwietniu. (fot. fotolia)

12 wniosków o wsparcie inwestycji związanych z budową i remontem dróg wojewódzkich ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 złożyły samorządy w pierwszym takim naborze.
Wnioski w konkursach RPO dot. dróg wojewódzkich i linii kolejowych mogą dotyczyć jedynie projektów zawartych na listach rankingowych planów rozbudowy dróg tego typu oraz kolei w regionie. Plany te zarząd woj. śląskiego przyjął w lipcu ub. roku – jako dokumenty wdrożeniowe do przyjętej w ub.r. przez sejmik Strategii Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego.

Na liście rankingowej drogowej wysoko znalazły się m.in. dwa już realizowane projekty (budowa obwodnicy Pawłowic oraz budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej), których inwestorzy (Zarząd Dróg Wojewódzkich i rudzki samorząd) deklarowali wolę ubiegania się o środki unijne.

Do dofinansowania w tym naborze zgłoszona została rudzka trasa N-S. Prócz niej zarejestrowano teraz wnioski dotyczące: budowy przedłużenia Alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 908 w Częstochowie, budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku w Rybniku, przebudowy drogi nr 791 na odcinku od DK1 do DK 78 (etap I - budowa obwodnicy Myszkowa) czy rozbudowy odcinka drogi nr 942 w Bielsku-Białej.

Kolejne wnioski w tym naborze dotyczą: przebudowy drogi nr 793 na odcinku Żarki – Myszków, przebudowy drogi nr 408 na odcinku od Gliwic do granicy województwa (etap I - budowa obwodnicy Sośnicowic), przebudowy drogi nr 793 na odcinku Janów - Złoty Potok, przebudowy drogi nr 913 (etap I - odcinek od węzła „Lotnisko” trasy S-1 do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego w Pyrzowicach) przebudowy drogi 789 od węzła autostradowego do Lgoty Nadwarcia (etap I - budowa obwodnicy Woźnik) oraz budowy Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe.

Jak poinformowała PAP Beata Goleśna z wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego, obecnie trwa ocena formalna wniosków. Wnioski, które poprawnie przejdą weryfikację formalną zostaną dopuszczone do oceny merytoryczno-technicznej. Planuje się, że lista projektów wybranych zostanie opublikowana w kwietniu.

Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 18 grudnia 2014 r. W nowym śląskim RPO znalazło się najwięcej środków UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro.

Główna pula śląskiego RPO wynosi ok. 2,244 mld euro. Prócz tego 1,108 mld euro kierowanych jest na zagospodarowywany przez lokalne samorządy z czterech subregionów woj. śląskiego instrument Zintegrowanych oraz Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT). Ok. 105 mln euro wspiera Obszary Strategicznej Interwencji (Bytom i Radzionków). Najwięcej środków śląskiego RPO trafi na energetykę (wraz z transportem zbiorowym), transport i rewitalizacje.

Nowy śląski RPO wdraża pięć instytucji – obok trzech wydziałów Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego to: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach (WUP) oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-03-18 20:33:27

    Dotacje unijne, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego dla firm, RPO WSL: zajrzyj na stronę Artmetic!