PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości: jeszcze miesiąc na wnioski o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych

 • PAP/rs    1 grudnia 2017 - 11:42
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości: jeszcze miesiąc na wnioski o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych
To już trzeci nabór wniosków o dotacje ze środków RPO na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach. Fot. Shutterstock.com

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości poinformowało, że do 28 grudnia przedłużono termin składania wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z pracami badawczo-rozwojowymi. To już trzeci nabór wniosków. Teraz poszerzono katalog firm, mogących skorzystać z dofinansowania.
• To już trzeci nabór wniosków o dotacje ze środków RPO na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach. Do wykorzystania jest 195 mln zł.

• Najwięcej z dotychczas zgłoszonych przedsięwzięć dotyczy branż związanych z medycyną - produkcji urządzeń, aparatury medycznej, a także technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności działalności związanej z oprogramowaniem.

• Śląskie Centrum Przedsiębiorczości podkreśla, że obecnie wprowadzona została zmiana, poszerzająca katalog firm, mogących skorzystać z dofinansowania. 

W samym konkursie wprowadzone zostały zmiany, dzięki którym więcej firm będzie miało możliwość skorzystania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - przekazała w piątek Paulina Cius ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP).

To już trzeci nabór wniosków o dotacje ze środków RPO na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach. - Bardzo istotne we wdrażaniu działania (...) jest dotarcie do tych firm, które są zainteresowane tworzeniem nowych technologii, myślą o dywersyfikacji działalności, o nowych kierunkach rozwoju, ale także do świata nauki, który w tym tandemie ma odgrywać bardzo istotną rolę. Te konkursy są właśnie dla nich - wskazała Cius.

Przeprowadzone już dwa nabory wskazują na spore zainteresowanie przedsiębiorców finansowaniem prac badawczo-rozwojowych. W pierwszym konkursie, z 2016 roku, wpłynęły 102 wnioski, a dofinansowanie uzyskało 56 projektów na łączną kwotę ponad 72 mln zł. Drugi nabór, ogłoszony w kwietniu br. także cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Zgłoszono ponad sto wniosków, które obecnie są ocenianie pod względem merytorycznym.

Najwięcej z dotychczas zgłoszonych przedsięwzięć dotyczy branż związanych z medycyną - produkcji urządzeń, aparatury medycznej, a także technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności działalności związanej z oprogramowaniem.

Konkursy na dofinansowanie badań i rozwoju w przedsiębiorstwach są ściśle powiązane z realizacją założeń Regionalnej Strategii Innowacji. Przyjęty w 2012 r. przez śląski sejmik dokument wskazuje na dwa priorytety - zwiększanie i integrację istniejącego potencjału regionu oraz kreowanie inteligentnych rynków dla technologii przyszłości.

ŚCP podkreśla, że obecnie wprowadzona została zmiana, poszerzająca katalog firm, mogących skorzystać z dofinansowania. - To nowe otwarcie i szansa na wsparcie pomysłów, które pozwalają realizować Regionalną Strategię Innowacji - zaznaczyła Cius.

- Na liście kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności -red.) dla inteligentnych specjalizacji woj. śląskiego znalazło się 67 dodanych nowych pozycji, zaproponowanych po konsultacjach w ramach badania ewaluacyjnego "Procesy przedsiębiorczego odkrywania w kontekście rozwoju innowacyjnego województwa śląskiego do 2020 roku" - dodała.

Wśród nich znalazły się m.in. pozycje z dziedziny energetyki (produkcja wyrobów budowlanych z betonu, przemysłowych urządzeń chłodniczych, wytwarzanie energii elektrycznej), z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych, z dziedziny medycyny (produkcja wyrobów kosmetycznych, instrumentów optycznych). Dzięki takiej modyfikacji uda się dofinansować więcej przedsięwzięć z zakresu B+R - zaznaczają przedstawiciele ŚCP.

Konkurs daje wnioskodawcom dwie możliwości. W ramach pierwszego typu projektu "Tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach służącego ich działalności innowacyjnej" do wsparcia będą kwalifikowały się projekty, w których wnioskodawcy utworzą, rozbudują lub zmodernizują infrastrukturę służącą prowadzeniu przez nich prac badawczo-rozwojowych.

W drugim typie "Wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach", projektodawca może uzyskać środki na prowadzenie prac przemysłowych i eksperymentalno-rozwojowych lub wyłącznie prac eksperymentalno-rozwojowych. Bardzo ważna zmiana dotyczy zniesienia ograniczeń w zakresie ilości składanych projektów przez przedsiębiorcę - w tym naborze można zgłosić więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.