PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Miasta prześcigają się w pozyskiwaniu środków unijnych

  • MN    5 stycznia 2017 - 10:57
Śląskie: Miasta prześcigają się w pozyskiwaniu środków unijnych
Dla 28 projektów w Bytomiu, na łączną kwotę ponad 42 mln złotych, zostały już złożone wnioski o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. (fot. pixabay)

• Nowe oddziały przedszkolne, programy społeczne, szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry pedagogicznej.
• To niektóre zadania, na jakie Bytom pozyskuje środki unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
• To stawia miasto na drugim miejscu w pozyskiwaniu środków w Subregionie Centralnym - zaraz za stolicą regionu, Katowicami.
Urząd Miasta w Bytomiu poinformował, że miasto zajmuje pierwsze miejsce w liczbie wybranych do dofinansowania wniosków w podregionie bytomskim Subregionu Centralnego, a drugie miejsce w całym Subregionie Centralnym w woj. śląskim, który liczy 81 gmin i powiatów.

Miasto ma już 26 zarejestrowanych i 15 wybranych do dofinansowania wniosków. Jak podają urzędnicy, tuż za Bytomiem są Piekary Śląskie (zarejestrowanych 14, wybranych 3) i Tarnowskie Góry (zarejestrowanych 9, wybranych 1). Warto dodać, że w samym Subregionie Centralnym, więcej zarejestrowanych wniosków mają tylko Katowice (27 i 19 wybranych). Sosnowiec plasuje się tuż za Bytomiem (odpowiednio 22 i 10 wniosków).

Wśród bytomskich projektów dofinansowanie  otrzymają wybrane przedszkola miejskie, na adaptację pomieszczeń na sale dydaktyczne. Środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj też: POIiŚ 2014-2020: Program kontraktacji zrealizowany z nadwyżką

Europejski Fundusz Społeczny z kolei dofinansuje utworzenie w nich nowych oddziałów przedszkolnych. W ramach ZIT (EFS) będą też dofinansowane projekty Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie („Asystent z rodziną – razem silniejsi!”). Pieniądze trafią także do kilku stowarzyszeń, które będą na przykład pomagać osobom z niepełnosprawnością intelektualną w powrocie na rynek pracy.

W trakcie oceny są jeszcze m.in. projekty Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej i Bytomskich Mieszkań dotyczące usuwania azbestu.

W 2017 roku w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bytom powinien złożyć osiem projektów, a w 2018 – jeden. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument, dzięki któremu samorządy mogą wspólnie ubiegać się o środki unijne na inwestycje, które mają zapewnić rozwój całemu regionowi. ZIT jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Aby sfinansować inwestycje w ramach ZIT, jednostki samorządu terytorialnego musiały przygotować odpowiednią strategię, zgodną z Umową Partnerstwa zawartą pomiędzy Polską a Unią Europejską. 

Czytaj też: Eksperci ostrzegają: Istnieje ryzyko ograniczenia środków z UE dla Polski×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-01-22 02:54:39

    Dotacje z RPO WSL: zajrzyj na stronę Artmetic!