PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie ponownie na Open Days

  • AZA    1 października 2010 - 13:47

„Europa 2020: Konkurencyjność, współpraca i spójność dla wszystkich regionów” – to hasło przewodnie kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli.
Impreza, która potrwa od 4 do 7 października, poświęcona będzie kwestii polityki spójności po 2013 roku oraz lokalnemu wymiarowi strategii „Europa 2020”.
 
Tegoroczna edycja zaowocuje ponad 130 seminariami, warsztatami, debatami i wystawami zorganizowanymi przy współpracy z 244 regionami i miastami oraz firmami, bankami, stowarzyszeniami i instytucjami akademickimi z całej Europy. Wśród gości specjalnych nie zabraknie takich osobistości jak Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Danuta Hübner.
 
W tegorocznej edycji Open Days weźmie udział 28 konsorcjów, z których każdy skupia od  do17 regionów. Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli włączyło Śląskie do konglomeratu „Regiony Korytarza Bałtyk-Adriatyk", który podejmie tematykę współpracy makroregionalnej na przykładzie Korytarza kolejowego od Bałtyku do Adriatyku. Nazwa konglomeratu nawiązuje do współpracy międzyregionalnej nawiązanej ponad pół roku temu, dotyczącej tegoż korytarza, w której Województwo Śląskie aktywnie uczestniczy.
 
W ramach obchodów Open Days każdy region jest zobligowany do organizacji wydarzenia pod hasłem „Europa w moim regionie/mieście” na szczeblu lokalnym. Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli, Euroregiony “Beskidy”, “Silesia” oraz “Śląsk Cieszyński”, podjęły się przeprowadzenia konferencji połączonej z debatą, która odbędzie się 11 października.

Docelowo konferencja ukazać ma różnorodność modeli współpracy na terenach przygranicznych, a także możliwości i trudności, jakie nieodłącznie są z nią związane. Przedstawiciele struktur transgranicznych będą udzielali odpowiedzi na pytania z zakresu skuteczniej współpracy krajów członkowskich Unii Europejskiej w tym zakresie. Przy tej okazji uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia wystawy przedstawiającej udane projekty z zakresu współpracy transgranicznej z wykorzystaniem środków europejskich.
 
Warto nadmienić, że Międzynarodowe Biuro Miasta Brukseli ds. Turystyki i Kongresów  przyznało Open Days tytuł „najlepszego wydarzenia roku 2009” w kategorii „Spotkania organizacji i instytucji”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.