PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie pracuje nad zagospodarowaniem wszystkich środków z UE

  • PAP    24 kwietnia 2014 - 20:04
Śląskie pracuje nad zagospodarowaniem wszystkich środków z UE

Nad wykorzystaniem wszystkich środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO) pracuje samorząd tego regionu. Do tej pory zakończono realizację 80 proc. projektów, a wypłacono 69 proc. środków programu.
Projekty współfinansowane z dotychczasowego RPO powinny zostać zakończone do czerwca 2015 r., a rozliczone - w trzecim kwartale 2015 r.

Jak poinformował w czwartek marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła, w ramach śląskiego RPO podpisano dotąd 4,7 tys. umów o dofinansowanie, przewidujących łączną wartość dofinansowania w kwocie 6,9 mld zł. Wypłacono ponad 5 mld zł, co daje 73 proc. zakontraktowanej kwoty.

"Zakończyła się realizacja prawie 80 proc. projektów z tych, które mają podpisane umowy, co oznacza, że 20 proc. jest w toku i musi być skończone do czerwca przyszłego roku. Teraz jest wyścig, czy na pewno wszystkie pieniądze będą wykorzystane" - powiedział Sekuła.

Niezależnie od zakontraktowanych już unijnych funduszy, w dotychczasowym RPO pojawiają się środki zaoszczędzone w toku realizacji projektów, albo też zwalniane z innych unijnych przedsięwzięć. Tak było np. w przypadku budowy jednego z odcinków Drogowej Trasy Średnicowej - w śródmieściu Gliwic.

Po tym, jak okazało się, że w finansowaniu tego przedsięwzięcia powstała luka, której nie było w stanie pokryć województwo, cały projekt "przeniesiono" z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 do ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Po uzupełnieniu częścią zwolnionych środków finansowania pozostałych powstających odcinków Trasy w Zabrzu i Gliwicach - w regionalnym programie pozostała kwota 196,7 mln zł. Wraz z dodatkowymi oszczędnościami, powstałymi przy realizacji innych wojewódzkich projektów transportowych, pozwoliła ona na dofinansowanie kolejnych inwestycji - z list rezerwowych.

Urząd marszałkowski przejrzał ok. 40 projektów i skonsultował się w ich sprawie z lokalnymi samorządami. Dofinansowanie mogą otrzymywać te, które już się zakończyły oraz te, które są w toku lub przygotowaniu, ale mogą zakończyć się do czerwca 2015 r. Przed dwoma tygodniami dofinansowanie dostało pierwszych 14. Są to inwestycje drogowe w Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Częstochowie, Myszkowie, Rogoźniku, Golasowicach, Sosnowcu, Rybniku, powiecie raciborskim oraz gliwickim. Łączna wartość dofinansowania to blisko 72 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: