PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie pracuje nad zagospodarowaniem wszystkich środków z UE

  • PAP    24 kwietnia 2014 - 20:04
Śląskie pracuje nad zagospodarowaniem wszystkich środków z UE

Nad wykorzystaniem wszystkich środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO) pracuje samorząd tego regionu. Do tej pory zakończono realizację 80 proc. projektów, a wypłacono 69 proc. środków programu.
Projekty współfinansowane z dotychczasowego RPO powinny zostać zakończone do czerwca 2015 r., a rozliczone - w trzecim kwartale 2015 r.

Jak poinformował w czwartek marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła, w ramach śląskiego RPO podpisano dotąd 4,7 tys. umów o dofinansowanie, przewidujących łączną wartość dofinansowania w kwocie 6,9 mld zł. Wypłacono ponad 5 mld zł, co daje 73 proc. zakontraktowanej kwoty.

"Zakończyła się realizacja prawie 80 proc. projektów z tych, które mają podpisane umowy, co oznacza, że 20 proc. jest w toku i musi być skończone do czerwca przyszłego roku. Teraz jest wyścig, czy na pewno wszystkie pieniądze będą wykorzystane" - powiedział Sekuła.

Niezależnie od zakontraktowanych już unijnych funduszy, w dotychczasowym RPO pojawiają się środki zaoszczędzone w toku realizacji projektów, albo też zwalniane z innych unijnych przedsięwzięć. Tak było np. w przypadku budowy jednego z odcinków Drogowej Trasy Średnicowej - w śródmieściu Gliwic.

Po tym, jak okazało się, że w finansowaniu tego przedsięwzięcia powstała luka, której nie było w stanie pokryć województwo, cały projekt "przeniesiono" z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 do ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Po uzupełnieniu częścią zwolnionych środków finansowania pozostałych powstających odcinków Trasy w Zabrzu i Gliwicach - w regionalnym programie pozostała kwota 196,7 mln zł. Wraz z dodatkowymi oszczędnościami, powstałymi przy realizacji innych wojewódzkich projektów transportowych, pozwoliła ona na dofinansowanie kolejnych inwestycji - z list rezerwowych.

Urząd marszałkowski przejrzał ok. 40 projektów i skonsultował się w ich sprawie z lokalnymi samorządami. Dofinansowanie mogą otrzymywać te, które już się zakończyły oraz te, które są w toku lub przygotowaniu, ale mogą zakończyć się do czerwca 2015 r. Przed dwoma tygodniami dofinansowanie dostało pierwszych 14. Są to inwestycje drogowe w Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Częstochowie, Myszkowie, Rogoźniku, Golasowicach, Sosnowcu, Rybniku, powiecie raciborskim oraz gliwickim. Łączna wartość dofinansowania to blisko 72 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.