PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie stanęło okoniem

  • Bartosz Dyląg    25 września 2014 - 00:15
Śląskie stanęło okoniem

Ponieważ od 30 czerwca nie ma podstawy prawnej do udzielania wsparcia w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej, samorządowcy zgodzili się przyjąć zmieniające to rozporządzenia, ale z uwagami.




Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zajmowała się w środę dwoma projektami nieuzgodnionymi w trybie obiegowym.

Pierwszy to projekt rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie udzielenia regionalnej pomocy inwestycyjnej, pomocy na usługi doradcze związane z przygotowaniem inwestycji początkowej oraz pomocy na usługi doradcze związane z realizacją inwestycji początkowej przez fundusze rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Drugi to projekt rozporządzenia tego samego ministra w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej, pomocy na usługi doradcze związane z przygotowaniem inwestycji początkowej oraz pomocy na usługi doradcze związane z realizacją inwestycji początkowej w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Czytaj też: RPO: część pracowników samorządowych straci na zmianach?

Okazało się, że zasadnicze uwagi do projektów zgłaszają władze województwa śląskiego. Argumenty marszałka Mirosława Sekuły przedstawił sekretarz strony samorządowej KWRiST Andrzej Porawski.

- Są one przekonujące. Postanowienia tego rozporządzenia są bardziej restrykcyjne niż rozwiązania unijne, które w tym zakresie obwiązują - wyjaśnił Andrzej Porawski.

Czytaj też: Unijne rozporządzenie ujednolici przepisy dotyczące zaufanych usług elektronicznych

Marek Kalupa, dyrektor Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zaznaczył, że oba rozporządzenia służą wykorzystaniu środków, które pozostały, oba wychodzą naprzeciw samorządom terytorialnym. Bez drugiego z nich regionalne programy operacyjne nie mogą wydatkować części resztek środków w starej perspektywie finansowej.

By nie wstrzymywać dalszych prac nad projektem rozporządzenia, strona samorządowa postanowiła zaopiniować go pozytywnie, ale z uwagami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.