PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec przy wsparciu UE rusza z kolejnymi pracami w Kazimierzu Górniczym

  • PAP/JS    31 stycznia 2018 - 20:39
Sosnowiec przy wsparciu UE rusza z kolejnymi pracami w Kazimierzu Górniczym
To kolejne już działania miasta w dzielnicy szczególnie dotkniętej ostatnio restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego. (fot. UM Sosnowiec)

Modernizację Miejskiego Domu Kultury Kazimierz w dzielnicy Kazimierz Górniczy rozpoczyna przy wsparciu unijnych funduszy samorząd Sosnowca. Od kilku tygodni w tamtejszym Parku im. Jacka Kuronia trwa modernizacja amfiteatru wraz z otoczeniem.
  • Jak przekazał sosnowiecki samorząd, w projekcie dotyczącym Kazimierza Górniczego tamtejszy dom kultury zostanie rozbudowany o dodatkowy, jednokondygnacyjny obiekt; główny budynek zostanie ocieplony (zdobiące go obrazy w technice sgraffito będą odrestaurowane).
  • W amfiteatrze i muszli koncertowej (tzw. muszelce) wyremontowane zostaną natomiast zadaszenie i nawierzchnia sceny, schody, widownia, ogrodzenie oraz teren przed budynkiem kas. Uporządkowane zostanie otoczenie - wraz z nowym oświetleniem i alejkami. Wyremontowany zostanie budynek techniczny.
  • Po podpisaniu  umowy z wykonawcą przebudowy domu kultury (za 11,5 mln zł) prace powinny ruszyć w ciągu kilkunastu dni i zakończyć się w ciągu 14 miesięcy.

To kolejne już działania miasta w dzielnicy szczególnie dotkniętej ostatnio restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego.

To także elementy jednego z trzech projektów Sosnowca, które zdobyły unijne wsparcie w rozstrzygniętym ostatnio konkursie dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Sosnowiec otrzyma w nim dotacje na łączną kwotę ponad 16,5 mln zł.

Konkurs - o budżecie 132,6 mln zł - przeprowadzono w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Nabór trwał do końca maja 2017 r. Zarejestrowano 30 projektów o łącznej wartości ok. 270 mln zł i łącznej kwocie wnioskowanego dofinansowania 184,1 mln zł.

Budżet konkursu (tzw. alokacja) na poziomie 114,6 mln zł pozwolił początkowo na wybór do wsparcia kwotą 108 mln zł 18 projektów o łącznej wartości przekraczającej 178 mln zł. Następnie zarząd woj. śląskiego zwiększył alokację konkursu o blisko 13 mln zł, co pozwoliło na dofinansowanie w nim dodatkowych czterech projektów (trzy pozostały jeszcze na liście rezerwowej).

Jak przekazał sosnowiecki samorząd, w projekcie dotyczącym Kazimierza Górniczego tamtejszy dom kultury zostanie rozbudowany o dodatkowy, jednokondygnacyjny obiekt; główny budynek zostanie ocieplony (zdobiące go obrazy w technice sgraffito będą odrestaurowane).

W amfiteatrze i muszli koncertowej (tzw. muszelce) wyremontowane zostaną natomiast zadaszenie i nawierzchnia sceny, schody, widownia, ogrodzenie oraz teren przed budynkiem kas. Uporządkowane zostanie otoczenie - wraz z nowym oświetleniem i alejkami. Wyremontowany zostanie budynek techniczny.

Po podpisaniu  umowy z wykonawcą przebudowy domu kultury (za 11,5 mln zł) prace powinny ruszyć w ciągu kilkunastu dni i zakończyć się w ciągu 14 miesięcy. Zakończenie rozpoczętej przed miesiącem modernizacji amfiteatru wraz z otoczeniem (6,9 mln zł) planowane jest w listopadzie br.

Przebudowana infrastruktura zostanie wykorzystana pod kątem kolejnych projektów społecznych - w oparciu o nią działać mają "Miejski Ośrodek Rozwoju Społecznego" (MORS) oraz spółdzielnia socjalnej POLA.

"W programach skoncentrujemy się na wsparciu aktywności społeczno-zawodowej mieszkańców Kazimierza Górniczego. Przewidujemy szereg działań opartych o wolontariat, pracę ze społecznością, realizowaną wspólnie z wyłonionymi wśród mieszkańców liderami lokalnymi, prowadzenie warsztatów i klubów dla seniorów, młodzieży, rodzin" - zapowiedziała cytowana wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.