PARTNER PORTALU
 • BGK

Spółdzielnie socjalne wyłudzają pieniądze

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    18 maja 2012 - 06:57

Miały pomagać bezrobotnym, ale funkcjonują po to, by wyłudzać pomoc finansową z Unii Europejskiej.
Spółdzielnia Socjalna „Przestrzeń Sztuki” miała organizować festyny, Astra – świadczyć usługi remontowo-budowlane, a Urserwis – sprzątać klatki schodowe na jednym z warszawskich osiedli.

Łączy je to, że na ich założenie wyłożyła pieniądze Unia Europejska. Żadna z nich nigdy nie rozpoczęła działalności – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W sprawie Urserwisu doniesienie do prokuratury złożył jej współzałożyciel. „Idea tej spółdzielni nigdy nie została zrealizowana. Jej członkom chodziło o pieniądze z urzędu pracy – wzięli po 12 tys. zł i nie robią nic” – mówi Janusz Klimczak, były prezes spółdzielni.

Za te przedsięwzięcia jest odpowiedzialna Krajowa Rada Spółdzielcza, która w 2009 r. otrzymała ponad 1 mln zł ze środków UE. Projekt przewidywał utworzenie dziesięciu spółdzielni socjalnych, które miały zatrudniać bezrobotnych zagrożonych eksmisją.

„Dziennik Gazeta Prawna” sprawdził, że spośród kilku utworzonych w ramach projektu mikrofirm założenia realizuje tylko Osiedlowa Spółdzielnia Socjalna „Praga”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • SWAT, 2012-05-20 13:05:40

  Rozlużniają się więzy spółdzielców,czyż nie? POMYSŁ ZDECHNIE.TO TYLKO KWESTIA CZASU.Z TAKIM PODEJŚCIEM,NIE MOŻNA MIEC ZŁUDZEŃ!!!
 • Zarząd U.S.S. Urserwis, 2012-05-19 12:45:41

  Informujemy, że podane w artykule informacje są nieprawdziwe. U.S.S. Urserwis prowadzi działalność gospodarczą od ponad roku. Zapraszamy na parking strzeżony prowadzony przez U.S.S. Urserwis. Te niesprawdzone i podane do publicznej wiadomości informacje są krzywdzące, nie tylko dla spółdzielni, al...e także dla projektu, dzięki któremu powstała. Oczekujemy sprostowania.  rozwiń
 • JarekM, 2012-05-18 13:02:01

  Zgadzam się w 100%. To głownie nieroby darmozjady wyłudzają pieniądze, by później nic nie robic.