PARTNER PORTALU
 • BGK

Spóźnialscy do min. Kwiecińskiego o kontraktowaniu RPO: "Nie było równych szans"

 • Michał Wroński    10 listopada 2016 - 12:18
Spóźnialscy do min. Kwiecińskiego o kontraktowaniu RPO: "Nie było równych szans"
Jerzy Kwieciński wskazał na duże różnice w kontraktowaniu unijnych funduszy przez regiony. (fot. twitter.com)

• Liderami w wydatkowaniu unijnych funduszy z obecnej perspektywy są województwa pomorskie, wielkopolskie i opolskie, gdzie zakontraktowano już ponad 10 proc. środków. Stawkę zamyka natomiast Podlasie, Lubelszczyzna, województwo warmińsko-mazurskie i kujawsko- pomorskie. Tam zakontraktowano mniej niż 3 procent funduszy.
• Samorządowcy z regionów, gdzie kontraktowanie unijnych funduszy idzie powoli, tłumaczą, że to zaplanowana strategia. Podkreślają też, że kształt programów regionalnych nie do końca odpowiada na faktyczne potrzeby wszystkich województw.
Skąd biorą się tak duże różnice w tempie kontraktowania przez poszczególne regiony unijnych funduszy? Po tym, jak Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podał najświeższe dane na ten temat postanowiliśmy zapytać o regionach, które znalazły się w „ogonie” tego zestawienia o przyczynę takiego stanu rzeczy.

- Przy realizacji programów operacyjnych można przyjąć różne koncepcje strategii wdrażania – szybkiej, nastawionej na wysoki poziom kontraktacji na początku lub wydatkowania równomiernego - skoncentrowanego na przemyślanym inwestowaniu środków. Województwo Kujawsko - Pomorskie skłania się ku koncepcji równomiernego rozłożonego na lata inwestowania środków publicznych, z myślą o całej perspektywie finansowej (do roku 2023), a także o skutkach długofalowych naszego programu - tłumaczy Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Jak podkreśla urząd kładzie nacisk na wdrażanie wielu działań przy wykorzystaniu instrumentów finansowych, ale przygotowanie do ich realizacji jest procesem złożonym i długotrwałym.

- Jednakże w dłuższej perspektywie kapitał zainwestowany w taki sposób będzie stanowił motor napędowy dla kolejnych działań prorozwojowych w naszym regionie po zakończeniu finansowania ze źródeł zewnętrznych. Duży nacisk kładziemy też na czasochłonny proces ustalania kierunków inwestowania środków z szerokim gronem partnerów (jednostek samorządu terytorialnego, środowisk naukowych, organizacji pracodawców, środowisk pozarządowych itp.). Dzięki takiemu podejściu kierunki podejmowanych działań są lepiej dopasowane do naszych regionalnych potrzeb i możliwości, a także spotykają się z akceptacją społeczną – zapewnia dyrektor Pietrucień.

- Taka strategia była realizowana w poprzednim okresie programowania. Co sprawiło, że nie dopuściliśmy do „pustych lat inwestycyjnych”. Ogłaszaliśmy konkursy, podpisywaliśmy umowy i realizowaliśmy projekty jeszcze w 2014 i 2015 roku – wspomina.

Czytaj : Dlaczego Polska ma opóźnienia w naborach i wydawaniu unijnych pieniędzy?

Obecnie w woj. kujawsko – pomorskim, gdzie ogólna wartość projektów z RPO przekracza 10 mld zł, rozstrzygnięto do tej pory 11 konkursów, a beneficjentom przekazano niespełna 90 mln zł (certyfikowano do KE ponad 73 mln zł). Urzędnicy przekonują jednak, że te proporcje już niebawem się zmienią, gdyż w toku jest obecnie 51 konkursów, a kolejnych 30 (do rozdysponowania w nich będzie ponad 210 mln euro) zostanie ogłoszonych jeszcze przed końcem roku.

- Po zakontraktowaniu tych konkursów, które są w toku (czyli konkursów z roku 2015 i pierwszych trzech kwartałów 2016 roku) poziom ma wzrosnąć do około 20 procent. A jeśli weźmiemy pod uwagę konkursy, które ogłosimy jeszcze w tym kwartale, to mamy szansę dzięki nim przekroczyć poziom 25 procent RPO – informuje Kujawsko – Pomorski Urząd Marszałkowski.

Na jeszcze inne przyczyny różnic w tempie wydatkowania unijnych funduszy zwraca uwagę Lidia Wójtowicz, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Warmińsko–Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim. Przypomina ona, że programy regionalne jeszcze na etapie przygotowywania zostały podzielone na dwie grupy – jedne zostały podpisane wcześniej, drugie później. RPO dla woj. warmińsko–mazurskiego znalazły się też w tej drugiej grupie.

- Komisja Europejska podpisała nasz program w lutym 2015 roku. Ten podział był więc widoczny już na starcie – mówi dyrektor Wójtowicz. Podkreśla też, że regiony miały dość ograniczony wpływ na kształt umowy partnerskiej między KE, a Polską. Skutkiem tego regionalne programy zostały mocno ujednolicone, a tym samym nie do końca równie dobrze odpowiadają na potrzeby wszystkich województw.

- Z ich wdrażaniem na pewno lepiej sobie poradzą regiony lepiej rozwinięte, w których jest więcej instytutów badawczych i wyższych uczelni. Te natomiast, które nie mają takiego zaplecza będą sobie z tym radzić gorzej – mówi Lidia Wójtowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.