PARTNER PORTALU
  • BGK

Środki unijne na żłobek integracyjny

  • GK    20 listopada 2012 - 10:51
Środki unijne na żłobek integracyjny

Warszawa podpisała umowę na dofinansowanie ze środków unijnych projektu „Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka”, który będzie realizowany w nowym żłobku integracyjnym przy ul. Przybyszewskiego.
Maluchy będą z niego korzystać już od stycznia 2013 r. Projekt będzie trwał dwa lata. Jego łączna wartość to 4,42 mln zł, w tym dofinansowanie unijne - 3,76 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z funkcjonowaniem żłobka integracyjnego przy ul. Przybyszewskiego 70/72.

Jak informuje stołeczny magistrat, placówka będzie miała 123 miejsca w 5 grupach wiekowych. Do każdej grupy będzie przyjętych 1-3 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub ze specjalnymi potrzebami. Dzieci, jak i rodzice będą mogli korzystać z dodatkowej specjalistycznej pomocy psychologów, logopedy, fizjoterapeuty i muzykoterapeuty.

Żłobek powstał dzięki adaptacji budynku po urzędzie dzielnicy Bielany i terenu wokół niego z przeznaczeniem na plac zabaw. Budynek jest dwukondygnacyjny, parter z tarasem przystosowany jest dla najmłodszych, zaś piętro dla starszych dzieci. Koszt inwestycji to blisko 4,38 mln zł.

Na czas trwania projektu będą obowiązywały odrębne zasady rekrutacji do tego żłobka. Zgodnie z założeniami projektu „Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pierwszeństwo przyjęcia będą miały dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców powraca na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka w ciągu 6 miesięcy od dnia przyjęcia dziecka do żłobka.

W szczególności będą brane pod uwagę dzieci, których rodzic posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Po spełnieniu wymogów projektowych, będą obowiązywać kryteria punktowe, tak jak przy standardowej rekrutacji, a w przypadku takiej samej liczby punktów - kolejność rejestracji wniosku w systemie rekrutacji elektronicznej.

Rekrutacja, która rozpocznie się w grudniu, dotyczy przede wszystkim dzieci z list rezerwowych ze żłobków w dzielnicach wskazanych w tym projekcie, czyli Bielan, Białołęki, Targówka i Żoliborza.

Tworzenie nowych miejsc w stołecznych żłobkach jest jednym z priorytetów programu „Rodzina" na lata 2010 - 2020 w ramach Społecznej Strategii Warszawy. W ostatnich dwóch latach przybyło 430 miejsc w stołecznych żłobkach, a do końca 2014r. powstanie ich blisko 600.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.