PARTNER PORTALU
  • BGK

Środki z UE do budżetu obywatelskiego w Częstochowie

  • PAP    5 czerwca 2013 - 17:34

Ok. 248 tys. zł ze środków unijnych dostanie samorząd Częstochowy na projekt "Jasne, że konsultacje", którego celem będzie wdrożenie budżetu partycypacyjnego. Zakłada on m.in. powołanie grupy roboczej, która przygotuje wstępny projekt uchwały.
Jak poinformował PAP w środę Piotr Urbaniak z Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Urzędu Miasta w Częstochowie, projekt będzie realizowany od września tego roku do końca grudnia 2014 roku we współpracy z Polskim Instytutem Mediacji i Integracji Społecznej w Częstochowie.

"We wrześniu w ramach projektu Jasne, że konsultacje rozpoczynamy przygotowania do wdrożenia budżetu partycypacyjnego w Częstochowie. Chcemy go wypracować razem z mieszkańcami, radami dzielnic, radnymi Częstochowy, społecznymi liderami. W ramach projektu przewidziano m.in. szkolenia, warsztaty, kampanię informacyjną, wysłuchania obywatelskie, powołanie specjalnej grupy roboczej, która opracuje zasady, na jakich zostanie budżet partycypacyjny wprowadzony, oraz wstępny projekt uchwały, który zostanie przedstawiony radzie miasta" - powiedział PAP Urbaniak.

Dodał, że w styczniu 2014 roku samorząd planuje rozpocząć kampanię edukacyjną, następnie zostanie przygotowana lista z przedsięwzięciami do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. "Realizacja pierwszego budżetu planowana jest w 2015 rok" - dodał Urbaniak.

Na realizację projektu "Jasne, że konsultacje" samorząd otrzyma ok. 248 tys. zł z programu Kapitał Ludzki (projekt znajduje się na liście rankingowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).

Częstochowa jest kolejnym miastem w woj. śląskim, które - tak jak m.in. Chorzów - chce zwiększyć udział mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o sprawach miasta. W maju mieszkańcy Chorzowa zdecydowali w głosowaniu, na co wydać 1,6 mln zł z budżetu miasta. Na ich liście znalazły się m.in. rewitalizacja Parku Hutników i utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.