PARTNER PORTALU
  • BGK

Startupy zawojują Polskę wschodnią

  • PAP/JL    1 marca 2016 - 07:24
Startupy zawojują Polskę wschodnią
Polska wschodnia stawia na rozwój start-upów. Fot. Pixabay.com

Od 1 marca osoby do 35 lat, które mają pomysł na innowacyjny biznes, mogą zgłaszać się do programu wspierającego powstawanie i rozwój startupów w Polsce wschodniej.
„Platformy startowe dla nowych pomysłów” to pilotaż w ramach programu Polska wschodnia na lata 2014-2020. Na razie przeznaczono na niego 20 mln euro, ale jeśli pilotaż się sprawdzi, na dalsze wsparcie startupów ma trafić kolejne 180 mln euro.

Oferta Platform startowych skierowana jest do młodych, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą uruchomić go w jednym z pięciu województw Polski wschodniej, czyli lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Nabór prowadzony będzie w trybie ciągłym za pośrednictwem strony internetowej: www.PlatformyStartowe.gov.pl. Pomysły mogą zgłaszać zarówno pojedyncze osoby jak i zespoły. Ważne, aby zgłaszany pomysł nie był przedmiotem już prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawców.

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, wsparcie ma obejmować „mentoring, coaching i inne specjalistyczne usługi (np. technologiczne, inżynierskie, wzornicze, marketingowe czy prawne) wynikające z indywidualnych potrzeb startupu”.

Dzięki tej pomocy – zdaniem Ministerstwa Rozwoju – startup będzie efektywnie pracować nad stworzeniem modelu biznesowego, w tym produktu gotowego do wejścia na rynek.

Startupowcy zostaną objęci opieką mentora, który będzie im doradzał w zakresie rozwoju biznesu, a także dzielił się swoimi kontaktami, które umożliwią pozyskanie partnerów biznesowych czy pierwszych klientów. Mentorami będą m.in. doświadczeni przedsiębiorcy, inwestorzy, aniołowie biznesu, czyli osoby, które wielokrotnie wprowadzały na rynek produkty i wiedzą, na co zwrócić uwagę oraz jakie rozwiązania przyjąć. Uczestnikom programu zostanie zapewniona odpowiednia infrastruktura, obsługa księgowa i prawna, doradztwo podatkowe czy szkolenia.

– Ponadto miasta udostępnią nieodpłatnie swoje lokale na potrzeby eventów oraz będą promować przedsiębiorczość typu startup. Miasta coraz lepiej rozumieją swoją rolę w kształtowaniu korzystnego klimatu dla innowacyjnego biznesu, bo to przecież od ich atrakcyjności zależy decyzja o miejscu zamieszkania i lokowania działalności przez przedsiębiorcę – mówi wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Niektóre, jak Rzeszów czy Suwałki, już oferują ułatwienia w dostępie do żłobków, przedszkoli i szkół dla dzieci przedsiębiorców lokujących firmy na ich terenie. W Kielcach opiekun startupu w ramach tzw. softlandingu pomoże w znalezieniu mieszkania, a w Lublinie uruchomiona zostanie Karta Biznes Benefit uprawniającą do korzystania z licznych ulg na różnego rodzaju usługi. Korzyści są obopólne, gdyż wspieranie startupowego środowiska to dodatkowe dochody z podatków, napływ kapitału oraz nowe miejsca pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-03-18 00:58:54

    PO PW, dotacje i biznesplany: zajrzyj na stronę Artmetic!