PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica i gminy ościenne powalczą o fundusze UE

  • GK    14 sierpnia 2013 - 09:49
Stolica i gminy ościenne powalczą o fundusze UE

Władze stolicy chcą współpracować z samorządami gmin ościennych przy pozyskiwaniu środków unijnych w latach 2014-2020 i realizować wspólną politykę inwestycyjną.
Na inauguracyjnym spotkaniu gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego podpisano wielostronną deklarację współpracy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Czytaj też: MRR przedstawia wytyczne dla ZIT-ów      

To nowy instrument finansowania, oparty na ścisłej współpracy samorządów miejskich obszarów funkcjonalnych, w którego powstanie były zaangażowane największe miasta europejskie, zrzeszone w organizacji EUROCITIES, w tym władze stolicy.

- Lobbowaliśmy za jak najlepszym wykorzystaniem funduszy UE dla rozwoju miast. To dobrze, że głos ten stał się słyszalny i odzwierciedlony w projektach rozporządzeń Komisji Europejskiej. Dzięki temu miasta wraz z otoczeniem mają swój instrument rozwoju, z której to szansy powinniśmy mądrze skorzystać. Nadszedł czas by problemy metropolii rozwiązywać w szerszej skali, koncentrując się na terytorium powiązanym funkcjonalnie i by decyzje o kierunkach rozwoju zapadały w atmosferze dialogu i dążenia do kompromisu - powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Deklarację podpisało kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów lokalnych z terenu metropolii warszawskiej. Koordynatorem procesu programowania instrumentu ZIT jest Warszawa, która ma olbrzymie doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy.

Samorządy, które podpisały wielostronną deklarację współpracy gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, opracują wspólną strategię i przygotują pakiet inwestycji, we wspólnie wyznaczonych obszarach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: