PARTNER PORTALU
  • BGK

Świdnica ma Centrum Technologii Energetycznych

  • PAP    24 maja 2012 - 08:33

Testowanie technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz prezentacja wyników badań w tym zakresie – to główne cele Centrum Technologii Energetycznych, które powstało w Świdnicy.
CTE powstało w nowoczesnym budynku wyposażonym w kolektory słoneczne, głębinowe pompy ciepła i nowoczesny system klimatyzacji. Budynek jest zarządzany przy pomocy specjalnie na jego potrzeby wykonanego systemu elektronicznego. Funkcjonują w nim również inteligentne systemy pozyskiwania, akumulowania, przekazywania i odzyskiwania ciepła.

Siedziba CTE ma w praktyce pokazać zastosowanie nowoczesnych rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii, które można wykorzystać w budynkach mieszkalnych czy niedużych obiektach usługowych.

Jak poinformował prezes świdnickiego Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość Krzysztof Brzozowski, CTE będzie dostarczać gotowe rozwiązania, mające zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym.

„Będzie tu można skorzystać z projektów różnych domów niskoenergetycznych, tzw. domów czystej energii. Chodzi o projekty domów, które będą zarówno energooszczędne, jak i zdolne do wyprodukowania nadwyżek energii, która w przyszłości będzie mogła być sprzedawana innym odbiorcom” – wyjaśnił Brzozowski.

CTE powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w ścisłej współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Dolnośląskim Klastrem Energii Odnawialnej. Koszt uruchomienia CTE to około 12 mln zł. Środki w większości pochodzą z funduszy unijnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.