PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyska pomoc społeczna wnioskuje do Funduszu Szwajcarskiego

  • PAP    17 stycznia 2013 - 20:50
Świętokrzyska pomoc społeczna wnioskuje do Funduszu Szwajcarskiego

12 domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych z województwa świętokrzyskiego złożyło wnioski o wsparcie z tzw. Funduszu Szwajcarskiego. Łączna wartość wniosków przekroczyła 37 mln zł; pula przewidziana dla Świętokrzyskiego wynosi 17,2 mln zł.
Szczegóły dotyczące naboru, zakończonego 31 grudnia, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przedstawił w czwartek przy okazji posiedzenia komitetu sterującego Szwajcarsko-Polskim Programem Współpracy.

Projekt pomocy obejmuje trzy elementy. Pierwszy, największy pod względem puli środków, zakłada poprawę infrastruktury domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pieniądze z tej części mogą trafić np. na przebudowę, rozbudowę lub modernizację placówek w celu utworzenia tzw. lokali aktywizujących.

Drugi element projektu skupia się na podnoszeniu kwalifikacji tej części personelu merytorycznego, która bezpośrednio pracuje z mieszkańcami DPS-ów lub podopiecznymi placówek opiekuńczo-wychowawczych. Chodzi szczególnie o szkolenia, które będą dotyczyć np. aktywizowania dzieci i młodzieży, seniorów czy pracy z rodziną.

W ramach trzeciego komponentu na dofinansowanie mogą liczyć wnioski dotyczące podnoszenia kwalifikacji personelu medycznego.

Jednym z wnioskodawców jest Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku koło Opatowa. Jak powiedział w czwartek dyrektor tej placówki Mieczysław Niewójt, ważny jest fakt, że dotacja zakłada jedynie 15 proc. wkładu własnego. "Tylko na takich zasadach możemy być w stanie zaplanować i zrealizować naprawdę wiele" - powiedział.

Władze ośrodka liczą na 85-proc. wsparcie inwestycji wycenianych na ponad 5 mln zł. Chcą przebudować już istniejące pomieszczenia na tzw. mieszkania aktywizujące dla 32 osób. "Byłyby one przeznaczone dla osób, które oczekują na miejsce w domu pomocy społecznej lub osób, które na skutek rehabilitacji mogą po jakimś czasie znów żyć bardziej samodzielnie" - wyjaśnił Niewójt.

W ramach projektu mają zostać wybudowane pracownie rehabilitacyjne, m.in. stolarska oraz gastroterapii. Dyrektor DPS w Zochcinku planuje także przebudowę dawnego budynku oczyszczalni ścieków, gdzie znajdzie się ośrodek hipoterapii i zooterapii.

Jak powiedziała Agata Wojda ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, to czy otrzyma na ten cel pieniądze, będzie wiadomo w marcu.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy nazywany także Funduszem Szwajcarskim jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznawanej przez Szwajcarię m.in. Polsce. Na mocy umów międzynarodowych zawartych w 2007 roku w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich przeznaczono dla 12 nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, z czego dla Polski przewidziano ok. 489 mln franków.

Jednym z priorytetów programu jest ochrona zdrowia i polityka społeczna. Wysokość środków przeznaczonych na ten cel w skali całego kraju wynosi 35 mln franków szwajcarskich. Środki te mają być wydatkowane według ustalonego przez Szwajcarię klucza geograficznego, który obejmuje cztery województwa - oprócz świętokrzyskiego także lubelskie, podkarpackie i małopolskie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.