PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: 11 mln zł z UE na projekty z zakresu kultury

  • PAP/MN    9 lipca 2017 - 09:47
Świętokrzyskie: 11 mln zł z UE na projekty z zakresu kultury

Samorząd Chęcin, dzięki niemal 500 tys. zł wsparcia, planuje stworzyć w tym mieście szlak kulturowy "Śladami Króla Łokietka". (fot. Chęciny, youtube.com)

Realizacja 23 inwestycji m.in. renowacja świętokrzyskich kościołów, stworzenie szlaku „Śladami Króla Łokietka” w Chęcinach i Centrum Starych Technologii Metalurgicznych i Hydroenergetycznych w Maleńcu, będzie możliwa dzięki ponad 11 mln zł dofinansowania z UE.
• Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na latach 2014-2020.

• Przedstawiciele zarządu woj. świętokrzyskiego podpisali wstępne umowy na unijne wsparcie inicjatyw z większością instytucji, które będą je realizowały.

• Całkowity koszt inwestycji to ponad 16 mln zł.

Dziewięć projektów dotyczy renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów sakralnych, wpisanych do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. To m.in. prace konserwatorskie w kolegiacie p.w. św. Marcina w Opatowie (koszt ok. 625 tys. zł, dofinansowanie - ok. 500 tys. zł). Dotacje trafią też do parafii p.w. Narodzenia NMP w Piekoszowie (500 tys. zł), gdzie odnowiona zostanie elewacja zachodnia i wieże miejscowego kościoła, do parafii p.w. św. Rocha w Mroczkowie (294 tys. zł) - na renowację świątyni, znajdującej się na Świętokrzyskim Szlaku Architektury Drewnianej oraz do Zawichostu, na zabezpieczenie rokokowego Kościoła Parafialnego p.w. Świętej Trójcy (476 tys. zł).

"Taka jest charakterystyka naszego regionu, że niemal w każdej gminie mamy często po kilka obiektów, których geneza sięga nawet średniowiecza. Specjalnie dla nich 'odłożyliśmy' 10 mln zł, aby nie musiały konkurować z dużymi podmiotami" - powiedział dziennikarzom marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Czytaj też: W lipcu wysyp konkursów unijnych. Na to warto zwrócić uwagę

Samorząd Chęcin, dzięki niemal 500 tys. zł wsparcia, planuje stworzyć w tym mieście szlak kulturowy "Śladami Króla Łokietka". Burmistrz Robert Jaworski, wyjaśniał, że to trakt wiodący od Rynku Górnego do kościoła parafialnego - będzie łączył się ze wcześniej zrealizowanym Szlakiem Mnicha. "Projekt zakłada przebrukowanie traktu, wybudowanie szlaku spacerowo-pieszego ze stylowym oświetleniem oraz postawienie stylowej ławeczki z postacią króla, który był budowniczym chęcińskiego zamku" - opisywał samorządowiec.

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu wykorzysta 533 tys. zł unijnego wsparcia na zorganizowanie - w oparciu o unikalny kompleks przemysłowy z infrastrukturą sięgającą XVIII wieku - Centrum Starych Technologii Metalurgicznych i Hydroenergetycznych.

Inne projekty dotyczą przede wszystkim wsparcia obiektów instytucji kultury - domów kultury czy bibliotek - m. in. w gminach: Opatów, Mirzec, Pierzchnica, Ruda Maleniecka, Działoszyce, Łączna, Ożarów, Ćmielów, Łubnice.

Czytaj tez: 2,5 mld zł dla średnich miast. Pierwsze nabory ruszyły

Dotychczas w ramach działania "Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego" w RPO rozstrzygnięto cztery konkursy. Unijnym wsparciem na kwotę ponad 106,8 mln zł objęto realizację 34 projektów, o wartości ponad 146,3 mln zł.

Do 13 lipca można składać wnioski w ramach dwóch kolejnych konkursów w tym działaniu, przeznaczonych dla obszaru Gór Świętokrzyskich i obszaru uzdrowiskowego. Do wykorzystania jest ok. 27 mln zł. W trzecim kwartale roku zaplanowano ostatni konkurs, gdzie do dyspozycji potencjalnych beneficjentów ma być przeznaczone ok. 25 mln zł unijnego wsparcia. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.