PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie liderem Kapitału Ludzkiego

  • PAP    4 listopada 2011 - 15:52
Świętokrzyskie liderem Kapitału Ludzkiego

Województwo świętokrzyskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju we wdrażaniu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wykorzystano już 68 procent kwoty przyznanej regionowi na lata 2007-2013.
Dane Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na temat wdrażania komponentu regionalnego POKL, czyli część programu nadzorowanego przez zarządy województw, przytoczył na piątkowej konferencji prasowej w Kielcach członek zarządu województwa świętokrzyskiego (oceń działania marszałka) Piotr Żołądek.

Region świętokrzyski ma do wykorzystania w latach 2007 - 2013 w ramach POKL 317,5 mln euro, czyli 250 euro na mieszkańca. Z tego na świętokrzyskie projekty wydano już 68 proc. - blisko 216 mln euro, czyli ok. 940 mln zł.

Kolejne miejsca pod względem zaawansowania w realizacji POKL zajmują regiony: podkarpacki (66,7 proc. środków) oraz warmińsko-mazurski (66,5 proc.). Najniższy poziom wykorzystania alokacji, a więc postępów w przyznawaniu pieniędzy projektodawcom, odnotowano w Wielkopolsce (48,3 proc.) i na Mazowszu (56,1 proc.).

W ramach Kapitału Ludzkiego realizowane są projekty dla osób bezrobotnych, podnoszące kwalifikacje osób pracujących, z zakresu integracji społecznej oraz edukacji. Z danych Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego wynika, że łącznie, we wszystkich projektach programu, wzięło lub bierze udział ponad 145 tys. osób, co stanowi ok. 11,5 proc. mieszkańców regionu.

Na konferencji obecny był jeden z beneficjentów POKL Bartosz Świtek, który w 2009 roku otrzymał dotację na założenie firmy. Miłośnik wspinaczki połączył swoje hobby z pracą i stworzył Mobilne Centrum Wspinaczkowe "Struktura". Dotację przeznaczył na wykonanie największej w Polsce mobilnej ścianki wspinaczkowej, z którą dociera wszędzie tam, gdzie ludzie chcą się powspinać.

Świtek podkreślił, że gdyby nie "asekuracja" w postaci dotacji, trudno byłoby mu rozpocząć działalność. Jego firma się rozwija; oprócz organizacji szkoleń i spotkań wykonuje od niedawna także prace na wysokościach dla przemysłu.

Z Kapitału Ludzkiego od 2008 roku korzysta także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Jego dyrektorka Anna Bielna powiedziała, że projekty są skierowane do osób niepełnosprawnych, które korzystają z rehabilitacji, hipoterapii czy pomocy asystenta, a także do rodzin zastępczych oraz do wychowanków opuszczających placówki opiekuńcze.

Na konferencji zaprezentowano album "Świętokrzyskie inwestuje w ludzi", który pokazuje efekty wdrażania Kapitału Ludzkiego poprzez 16 różnorodnych projektów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.