PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie na półmetku unijnego programu

  • PAP    22 czerwca 2010 - 18:02
Świętokrzyskie na półmetku unijnego programu

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego skorzystało dotychczas z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Autorom blisko 750 projektów przyznano dofinansowanie o łącznej wartości ponad 590 mln zł.
We wtorek świętokrzyski urząd marszałkowski oraz instytucje wdrażające program Kapitał Ludzki - świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego i Wojewódzki Urząd Pracy - podsumowały dotychczasową realizację programu.

Wicemarszałek Zdzisław Wrzałka poinformował, że województwo świętokrzyskie w latach 2007-2013 ma do wykorzystania 317,5 mln euro z PO KL, czyli 250 euro na jednego mieszkańca - najwięcej w porównaniu z innymi województwami, gdyż dostrzeżono tu wiele problemów społecznych. Według niego, pod względem wykorzystania środków region znajduje się w czołówce w kraju - na drugim miejscu po Podkarpaciu. Wykorzystano już 44 proc. środków.

Dotychczasowe efekty programu, to m.in. objęcie unijnym wsparciem przedszkoli, do których uczęszcza 5 tys. dzieci, a także organizacja zajęć pozalekcyjnych dla 26 tys. uczniów, głównie z obszarów wiejskich. Ze szkoleń skorzystało 25 tys. osób pracujących i blisko 26 tys. osób bezrobotnych. Dzięki dotacjom na rozpoczęcie własnej działalności pracę znalazły 3 tys. osób. 2,5 tys. - skorzystało z projektów skierowanych do mieszkańców regionu zagrożonych wykluczeniem. 1,2 tys. pracowników instytucji pomocy społecznej podniosło swoje kwalifikacje.

13 najciekawszych projektów, spośród 130 zgłoszonych do konkursu, nagrodzono statuetką i tytułem "Superprojektu Świętokrzyskiego". Są wśród nich m.in. projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim "Wiedzieć więcej = działać skuteczniej", "Pokaż na co Cię stać" Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "PRO" w Kielcach, "Wyższe kwalifikacje pracowników przyszłością firmy i regionu" realizowany przez NSK Bearings Polska S.A. Kielce oraz projekt Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach "Mam zawód - mam dyplom".

Jednym z tematów, które dopiero będą realizowane w ramach PO KL i ruszą w tym roku jest indywidualizacja edukacji uczniów. Dofinansowane będą także innowacyjne projekty z zakresu ekonomii społecznej oraz dotyczące aktywizacji kobiet wkraczających i powracających na rynek pracy oraz osób po 50. roku życia.

Przedstawiciele instytucji wdrażających zaapelowali o większą aktywność do pracodawców, którzy mogą starać się o dofinansowanie projektów podnoszących kwalifikacje ich pracowników oraz do szkół zawodowych, które mogą np. otrzymać środki na nowoczesne wyposażenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.