Świętokrzyskie na półmetku unijnego programu

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego skorzystało dotychczas z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Autorom blisko 750 projektów przyznano dofinansowanie o łącznej wartości ponad 590 mln zł.
Świętokrzyskie na półmetku unijnego programu

We wtorek świętokrzyski urząd marszałkowski oraz instytucje wdrażające program Kapitał Ludzki - świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego i Wojewódzki Urząd Pracy - podsumowały dotychczasową realizację programu.

Wicemarszałek Zdzisław Wrzałka poinformował, że województwo świętokrzyskie w latach 2007-2013 ma do wykorzystania 317,5 mln euro z PO KL, czyli 250 euro na jednego mieszkańca - najwięcej w porównaniu z innymi województwami, gdyż dostrzeżono tu wiele problemów społecznych. Według niego, pod względem wykorzystania środków region znajduje się w czołówce w kraju - na drugim miejscu po Podkarpaciu. Wykorzystano już 44 proc. środków.

Dotychczasowe efekty programu, to m.in. objęcie unijnym wsparciem przedszkoli, do których uczęszcza 5 tys. dzieci, a także organizacja zajęć pozalekcyjnych dla 26 tys. uczniów, głównie z obszarów wiejskich. Ze szkoleń skorzystało 25 tys. osób pracujących i blisko 26 tys. osób bezrobotnych. Dzięki dotacjom na rozpoczęcie własnej działalności pracę znalazły 3 tys. osób. 2,5 tys. - skorzystało z projektów skierowanych do mieszkańców regionu zagrożonych wykluczeniem. 1,2 tys. pracowników instytucji pomocy społecznej podniosło swoje kwalifikacje.

13 najciekawszych projektów, spośród 130 zgłoszonych do konkursu, nagrodzono statuetką i tytułem "Superprojektu Świętokrzyskiego". Są wśród nich m.in. projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim "Wiedzieć więcej = działać skuteczniej", "Pokaż na co Cię stać" Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "PRO" w Kielcach, "Wyższe kwalifikacje pracowników przyszłością firmy i regionu" realizowany przez NSK Bearings Polska S.A. Kielce oraz projekt Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach "Mam zawód - mam dyplom".

Jednym z tematów, które dopiero będą realizowane w ramach PO KL i ruszą w tym roku jest indywidualizacja edukacji uczniów. Dofinansowane będą także innowacyjne projekty z zakresu ekonomii społecznej oraz dotyczące aktywizacji kobiet wkraczających i powracających na rynek pracy oraz osób po 50. roku życia.

Przedstawiciele instytucji wdrażających zaapelowali o większą aktywność do pracodawców, którzy mogą starać się o dofinansowanie projektów podnoszących kwalifikacje ich pracowników oraz do szkół zawodowych, które mogą np. otrzymać środki na nowoczesne wyposażenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE