PARTNER PORTALU
 • BGK

Świętokrzyskie: nie jesteśmy „maruderami” w wydawaniu funduszy UE

 • PAP/AH    6 listopada 2017 - 17:07
Świętokrzyskie: nie jesteśmy „maruderami” w wydawaniu funduszy UE
W wykorzystaniu funduszy UE ciągle są bardzo duże różnice między regionami - z jednej strony są liderzy: Pomorskie, Wielkopolskie, Lubuskie, Opolskie, a z drugiej "maruderzy": Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie - wskazał wiceszef MR Jerzy Kwieciński.

Region świętokrzyski nie jest „maruderem” w wydawaniu funduszy unijnych – zapewnił w poniedziałkowym komunikacie zarząd województwa, odnosząc się w ten sposób do słów wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.
• Samorząd województwa świętokrzyskiego poczuł się wywołany przez wiceministra rozwoju do tablicy w sprawie wydatkowania unijnych funduszy.

• Uznał określanie Świętokrzyskiego jako "marudera" w wydatkowaniu funduszy unijnych jest nieuprawnione i krzywdzące.

• To, co przytacza resort rozwoju, to efekt dwustopniowego systemu kontraktacji powinien być wskazywany jako godny naśladowania.

W poniedziałek wiceszef Ministerstwa Rozwoju (MR) podkreślił, że zróżnicowanie przy wykorzystaniu funduszy unijnych w regionach Polski jest bardzo duże, ponieważ z jednej strony są województwa: pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, które "są liderami". "A z drugiej strony mamy takie regiony, które są ewidentnymi maruderami (...) jak województwo świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie czy lubelskie" - zaznaczył Kwieciński.

Z takim stanowiskiem wiceszefa MR nie zgadza się zarząd województwa świętokrzyskiego, który w przesłanym komunikacie zwraca uwagę, że w regionie prowadzony jest dwustopniowy system kontraktacji funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (RPOWŚ) na lata 2014-2020.

- Polega on na zawieraniu wstępnych umów, tzw. pre-umów (będących gwarancją finansowania i dających wnioskodawcom czas na przygotowania pełnej dokumentacji) i dopiero w następnej kolejności, po uzupełnieniu dokumentacji i uzyskaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, ostatecznych umów finansowych. Wyszliśmy w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów funduszy unijnych, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu nie są "na starcie", gdy nie mają gwarancji finansowania z RPO, obciążani kosztami sporządzania pełnej dokumentacji projektowej - poinformowano w komunikacie.

Według zarządu województwa takie rozwiązanie powoduje, że region świętokrzyski w zestawieniach Ministerstwa Rozwoju, które uwzględnia jedynie podpisane umowy (bez pre-umów), wskazywany jest jako ten, który gorzej radzi sobie z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Po zsumowaniu umów i pre-umów zawartych w ramach RPOWŚ 2014-2020 zakontraktowanych zostało już 45,6 proc. środków z kwoty 5,6 mld złotych jaką mamy do wykorzystania w obecnym okresie unijnego finansowania. Jest to znacznie powyżej średniej krajowej dla programów regionalnych - wg. Ministerstwa Rozwoju poziom ten wynosi 42 proc. - można przeczytać w komunikacie.

Podkreślono również, że "określanie Świętokrzyskiego jako "marudera" w wydatkowaniu funduszy unijnych jest nieuprawnione i krzywdzące, a dwustopniowy system kontraktacji powinien być wskazywany jako godny naśladowania, beneficjenci nie są bowiem narażani na niepotrzebne wydatki związane z przygotowaniem projektów, które nie mają szans na dofinasowanie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • artmetic ekonsulting, 2017-11-15 02:52:09

  Dotacje z RPO Świętokrzyskiego: zajrzyj na stronę Atmetic!
 • Iwona, 2017-11-08 01:05:23

  Pre umowy to nie umowy. Jeśli ńie ma umow to i nie ma wydatków. A wydatki można ponosić do 2023 r.
 • mzakrzewski, 2017-11-07 08:27:51

  W całej propagandzie sukcesu wypada wiedzieć o drobiazgu. Środki zakontraktowane a wydane to zupełnie dwie inne kwestie. Średnia wydanych w Polsce to 8 proc, po 4 latach funkcjonowania alokacji 2014-20. Nie ma szans, aby wydano i rozliczono całe wsparcie UE, do 2022 r. Chyba że finansowanie pójdzie... na skróty, aby wydać. Partie czeka ciężka walka o samorządy wojewódzkie w wyborach 2018 r. Bo to ostatnia szansa zarobienia gigantycznych pieniędzy.  rozwiń