PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie pierwszym regionem programu Lagging Regions

  • pt    20 kwietnia 2016 - 16:16
Świętokrzyskie pierwszym regionem programu Lagging Regions

Marszałek Adam Jarubas, komisarz Corina Creţu i minister Jerzy Kwieciński. (fot.swietokrzyskie.pl)

• Podczas wizyty w województwie świętokrzyskim komisarz ds. polityki regionalnej Komisji Europejskiej Coriny Creţu, podpisany został list intencyjny w ramach inicjatywy Lagging Regions.
• Ma ona pomóc czterem europejskim regionom w szybszym rozwoju.
Komisarz Coriny Creţu spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego z przedstawicielami samorządu województwa. Rozmowa dotyczyła priorytetowego charakteru dostępności komunikacyjnej regionu oraz kontynuacji po roku 2020 wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

- Wizyta pani komisarz związana jest z nową inicjatywą Unii Europejskiej, Lagging Regions. Jej celem jest zinwentaryzowanie największych przeszkód w rozwoju regionu i wspólne wypracowanie rozwiązań, mających pomóc regionom przezwyciężyć problemy - mówił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

- Chcemy korzystać z dobrych praktyk europejskich w tych obszarach, ale przede wszystkim zależy nam na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu funduszy europejskich. Wiele udało się dotychczas zrobić, ale jeszcze sporo przed nami. Zależy nam na budowaniu powiązań między sektorem nauki a przedsiębiorczością, ale również na ważnych projektach w zakresie infrastruktury, których nasze województwo potrzebuje – dodał marszałek już po podpisaniu umowy.

Ważne kształcenie

Zaplanowane w ramach inicjatywy przedsięwzięcia mają przede wszystkim charakter doradczy i ukierunkowane są na wzmocnienie efektywności działań realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Musimy mieć pewność że kształcone będą osoby, których umiejętności będą dostosowane do potrzeb rynku. Kolejnym wyzwaniem stojącym przed województwem jest ułatwienie startu przedsiębiorcom. Chcemy wspólnie przeanalizować, dlaczego założenie firmy w Kielcach zajmuje więcej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście – wyliczała Corina Creţu.

Przedstawiciele KE w Kielcach

Świętokrzyskie jest pierwszym z czterech regionów Unii Europejskiej, które przystąpiło do inicjatywy. W najbliższych dniach list intencyjny podpiszą jeszcze województwo podkarpackie oraz dwa regiony północnej Rumunii.

Już za dziesięć dni do Kielc przyjadą przedstawiciele Komisji Europejskiej by wspólnie pracować nad inicjatywą.

- Dziękujemy pani komisarz za to że przyjechała do Polski i do Kielc. Świętokrzyskie nadal należy do grupy biedniejszych regionów Unii Europejskiej, ale należy przyznać, że wśród pięciu regionów Polski Wschodniej, radzi sobie najlepiej. Inicjatywy takie jak Lagging Regions są niezwykle ważne i doceniam fakt, że komisja nie tylko dokonuje diagnozy wyzwań i barier w poszczególnych regionach, ale stara się również na konkretnych przykładach pokazywać, jak można poszczególne problemy rozwiązywać - mówił Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2016-04-21 13:50:51

    Ile to będzie kosztowało i kto zapłaci? Program wydaje się wybitnie dęty! Identyfikację powodów powolnego rejestrowania firm można zrobić krajowymi siłami. Znowu europejskie cwaniaczki wydoją polskich durniów, oferując rozwiązania z których w polskich warunkach niewiele wynika!