PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Ponad 127 mln zł z UE na infrastrukturę edukacyjną

  • pt/pap    30 kwietnia 2017 - 15:06
Świętokrzyskie. Ponad 127 mln zł z UE na infrastrukturę edukacyjną
Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 obejmie ponad 60 projektów (fot.fotolia)

Ponad 127 mln zł funduszy unijnych będą mogły wykorzystać świętokrzyskie samorządy na przebudowę i modernizację budynków szkół i przedszkoli, budowę i doposażenie hal sportowych przy placówkach oraz doposażenie szkolnych pracowni. Projekty będą realizowały m. in. gminy Chęciny i Morawica.
Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 obejmie ponad 60 projektów. Samorządy otrzymają ponad 127 mln zł z UE, a koszt realizacji wszystkich inicjatyw to ok. 216 mln zł.

O przyznaniu pieniędzy zdecydował niedawno zarząd województwa. Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Iwona Sinkiewicz-Potaczała, w ramach działania "Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej" programu ogłoszono trzy konkursy.

Pierwszy dedykowano obszarom wiejskim o najgorszym dostępie do usług publicznych - w szczególności w zakresie infrastruktury przedszkolnej oraz zwiększania dostępu do edukacji podstawowej. W drugim konkursie mogły startować wszystkie samorządy regionu. Z kolei trzeci, był adresowany dla obszarów funkcjonalnych miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, z północy województwa - Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego i Skarżyska Kamiennej.

Samorządy mogły się ubiegać o dofinansowanie rozbudowy i modernizacji infrastruktury szkolnej, w tym sportowej (np. rozbudowy hal sportowych), o dotacje na zakup nowoczesnego sprzęt komputerowego i materiałów dydaktycznych - szczególnie do pracowni matematycznych i przyrodniczych w placówkach. Wsparcie mogło też dotyczyć modernizacji infrastruktury szkolnictwa zawodowego i kształcenia dorosłych, a także na infrastrukturę przedszkoli (warunkiem była potrzeba wyrównywanie dostępu do opieki przedszkolnej).

Powiat skarżyski dzięki niemal 3 mln zł wsparcia zrealizuje w Skarżysku-Kamiennej projekt "Rozbudowa infrastruktury II Liceum Ogólnokształcącego o halę sportową łączącą zaplecze sportowe liceum i Zespołu Szkół Technicznych". Podobna kwota dotacji umożliwi powiatowi jędrzejowskiemu inwestycję dotyczącą "Przebudowy i modernizacji kompleksu sportowego wraz z wyposażeniem pracowni dydaktycznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie".

Pieniądze trafią też m.in. do gminy Bodzechów na projekt "Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości infrastruktury edukacyjnej na terenie gminy" (dotacja ponad 2 mln zł), a do gminy Łagów na "Kompleksową i wieloaspektową poprawę dostępu do infrastruktury sportowej i pracowni matematycznych oraz przyrodniczych w placówkach oświatowych" (dotacja 1,5 mln zł).

Po 3 miliony złotych na kompleksową modernizację szkół na swoim terenie otrzymają Busko-Zdrój i podkielecka Morawica.

Gmina Morawica będzie realizowała przedsięwzięcie o łącznej wartość niemal 11 mln zł. Jak powiedział burmistrz Marian Buras, najważniejszą częścią projektu jest rozbudowa szkoły w Woli Morawickiej (także o przedszkole, choć ta część inwestycji nie będzie objęta unijnym dofinansowaniem).

"W Woli Morawickiej planowana jest budowa obwodnicy na drodze krajowej i na potrzeby inwestycji, część budynku szkoły, która będzie podlegała rozbiórce, została wykupiona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W tej chwili dzierżawimy ten budynek i dlatego planowana rozbudowa placówki była dla nas bardzo istotna" - podkreślił Buras.

Nowy gmach ma powstać do końca 2018 r. Inwestycja będzie realizowana w systemie zaprojektuj i zbuduj, co - zdaniem włodarza - może przynieść oszczędności.

Do tutejszej szkoły podstawowej uczęszcza kilkudziesięciu uczniów, a po reformie oświaty będzie to szkoła ośmioklasowa. "Zastanawialiśmy się, czy budować tę szkołę, bo w pobliżu jest placówka w Morawicy, ale takie było społeczne oczekiwanie" - dodał Buras.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.