PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie wykorzystało już 92 proc. z PROW 2007-13

  • PAP    2 maja 2014 - 14:21
Świętokrzyskie wykorzystało już 92 proc. z PROW 2007-13

Około 92 proc. środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-13 wykorzystało do końca kwietnia Świętokrzyskie. Ponad 80 proc. trafiło już na konta beneficjentów - poinformował PAP członek zarządu województwa Piotr Żołądek.
W kończącej się perspektywie budżetowej Świętokrzyskie otrzymało w ramach działań regionalnych PROW prawie 538 mln zł. Jak powiedział PAP Żołądek, na koniec kwietnia łączna wartość umów dofinansowania z beneficjentami sięgnęła 92 proc. tej sumy.

"Nie mamy żadnych wątpliwości, że uda nam się rozdysponować całą kwotę w przewidzianym okresie" - zaznaczył. Dodał, że 80 proc. zostało już przekazane na konta beneficjentów.

Największą część PROW-u w Świętokrzyskiem stanowiły "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej", na które przewidziano ok. 250 mln zł. Dotyczyło to między innymi inwestycji w instalacje wodno-sanitarne. Zdaniem Żołądka środki te pozwoliły na ogromny postęp na świętokrzyskiej wsi. Według jego wyliczeń dostęp do sieci wodociągowej ma obecnie 93 proc. gospodarstw regionu. "Można szacować, że przed rozpoczęciem ostatniej perspektywy unijnej było to około 30-40 proc." - wyjaśnił.

Wiele do zrobienia jest nadal w dziedzinie inwestycji w sieci kanalizacyjne, do których dostęp ma obecnie ok. 54 proc. gospodarstw. W połowie poprzedniej dekady wskaźnik ten nie przekraczał 20 proc.

"Cieszymy się, że finansowanie tego typu inwestycji pozostanie w PROW-ie na lata 2014-20" - powiedział Żołądek. Przypomniał, że w projekcie programu zakładano, że nie będzie istniała taka możliwość.

W nowej perspektywie ze środków PROW nie będzie można już finansować działań przeciwpowodziowych i melioracyjnych. Na tego typu inwestycje województwo miało do dyspozycji ponad 38 mln zł. Według Żołądka inwestycje w wały czy instalacje przeciwpowodziowe będzie trzeba finansować głównie ze środków krajowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.