PARTNER PORTALU
 • BGK

Świętokrzyskie wzbogaci się o 500 nowych miejsc w przedszkolach

 • PAP/JL    31 sierpnia 2016 - 09:45
Świętokrzyskie wzbogaci się o 500 nowych miejsc w przedszkolach
7,1 mln zł z UE dostało województwo świętokrzyskie na stworzenie nowych miejsc w przedszkolach.

Ponad pięćset nowych miejsc w przedszkolach powstanie w kilkunastu gminach woj. świętokrzyskiego dzięki wsparciu 7,1 mln zł unijnego dofinansowania.
Oprócz opieki pedagogów, placówki zapewnią dzieciom dodatkowe zajęcia m. in. artystyczne i logopedyczne.

Władze regionu podpisały umowy na dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z przedstawicielami lokalnych samorządów i stowarzyszeń, które będą prowadziły placówki. Łączna wartość przedsięwzięć to ponad 8,4 mln zł, z czego wsparcie UE wyniosło 7,1 mln zł.

Inicjatywy pozwolą na utworzenie 504 nowych miejsc w przedszkolach – głównie na terenach wiejskich i w małych miastach. Z projektów skorzysta też dodatkowo 371 dzieci w już funkcjonujących placówkach.

Przedszkole dla 20 dzieci w wieku 3-5 lat w Kobylanach (gm. Opatów), w budynku miejscowej szkoły podstawowej, będzie prowadziło Stowarzyszenia Wiejskie „Nasze Kobylany”. Jak wyjaśnia prezes organizacji Aneta Bławat, podstawówka w ramach partnerstwa, udostępni przedszkolu niezbędne pomieszczenia m. in. na potrzeby prowadzenia zajęć dydaktycznych, czy aneksy kuchenne.

Przedszkole w ramach realizacji unijnego projektu będzie bezpłatne. Oferuje zajęcia z języka angielskiego, plastyczne, matematyczno-informatyczne, rytmiczno-taneczne, muzyczno-wokalne i teatralne. Część z nich będzie się odbywała na scenie Opatowskiego Ośrodka Kultury, dokąd dzieci będą dowożone.

– Realizowaliśmy już wcześniej projekty skierowane do dzieci z terenów wiejskich. Obserwowałam jak bardzo potrzebują one dodatkowej oferty, bo rodzice pracują w gospodarstwach przez cały dzień i nie mogą opuszczać ich na dłużej, by móc gdzieś wyjechać z dzieckiem – ocenia Aneta Bławat.

W placówce zaplanowano też zajęcia z logopedą. Przedszkolaki będą korzystały z placu zabaw, zbudowanego kilka lat temu przez stowarzyszenie obok szkoły. Posiłki, jakie dzieci będą spożywały podczas pobytu w placówce, mają być dostosowane do ich indywidualnych diet.

Przedstawiciele organizacji chcą zabiegać, aby po zakończeniu realizacji projektu, w kolejnym roku szkolnym, placówka mogła dalej funkcjonować i rozwijać się. Chcą korzystać m.in. z ministerialnego programu „Maluch”.

Z kolei gmina Iwaniska utworzy 107 nowych miejsc opieki dla przedszkolaków (łącznie będzie je prowadziła dla 182 dzieci).

Projekt zakłada m. in.: utworzenie nowych oddziałów w miejscowościach Ujazd, Jastrzębska Wola i Wygiełzów, stworzenie dodatkowych miejsc opieki przedszkolnej w Iwaniskach i Mydłowie oraz wydłużenie czasu pracy przedszkola przy Zespole Publicznych Szkół w Iwaniskach. Zaplanowano warsztaty m. in. z rytmiki, gimnastyki korekcyjnej, informatyczne oraz wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami i problemami rozwojowymi podczas spotkań z psychologiem, pedagogiem i logopedą.

Projekty przedszkolne będą też realizowane w gminach: Piekoszów, Kije, Włoszczowa, Sandomierz, Końskie, Łopuszno, Ostrowiec Świętokrzyski, Raków, Klimontów, Stąporków, Pińczów, Szydłów i Busko-Zdrój.

Jak przypomina marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, przed 10 laty wskaźnik dostępności miejsc w przedszkolach wynosił w regionie 35 proc., a obecnie to ponad 70 proc. – Byliśmy poniżej średniej krajowej.Teraz jest już znacznie lepiej, ale nadal potrzeby są ogromne i dlatego niezwykle cieszymy się z takich projektów. Są bardzo wartościowe, bo przedszkole to czas w życiu młodych ludzi, w którym ujawniają się ich talenty i dzięki tym przedsięwzięciom, będzie można je rozwijać – ocenia marszałek Adam Jarubas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.