PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie z dobrą opinią KE

  • PAP    16 stycznia 2013 - 07:45
Świętokrzyskie z dobrą opinią KE

Dobre statystyki, ale trzeba popracować nad efektami – tak eksperci Komisji Europejskiej oceniają Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego.
We wtorek wieczorem zakończyli swoją wizytę w Świętokrzyskiem. Jak wyjaśnił ekspert Komisji Europejskiej Mariusz Mielczarek, eksperci przyglądali się RPO „w kontekście całego okresu programowania na lata 2007-2013". Obecnie 80 proc. z 769 mln euro zapisanych w budżecie programu już zostało zakontraktowane, a 60 proc. trafiło do beneficjentów.

"Jeśli chodzi o poziom płatności, kontraktacji, region wygląda dobrze. Województwo świętokrzyskie na tle innych województw plasuje się powyżej średniej krajowej. Od strony statystycznej wygląda to pozytywnie" - ocenił Mielczarek.

Ekspert KE przyznał jednak, że w kontekście zbliżającej się nowej perspektywy budżetowej, warto popracować nad większą efektywnością programu. Zaznaczył, że podobne wnioski wyciąga sama instytucja zarządzająca, czyli urząd marszałkowski w Kielcach.

"Wymienialiśmy różne poglądy, refleksje. Instytucja zarządzająca też ma już ciekawe przemyślenia co do wsparcia przedsiębiorczości, że nie zawsze granty się sprawdzają, że może powinno się wprowadzić więcej instrumentów zwrotnych" - dodał.

To oznacza, że w kolejnej perspektywie budżetowej 2014-2020, zamiast dotacji, przedsiębiorcy częściej będą mogli liczyć na pożyczki lub gwarancje. Premiowane będą firmy specjalizujące się w strategicznych dziedzinach, a także przedsiębiorstwa innowacyjne.

"Nowa perspektywa budżetowa ma być zupełnie inna. Ma być bardziej ukierunkowana na rezultaty. Trzeba będzie w niej osiągać cele, zaradzić konkretnym problemom, takim jak demografia, dostępność komunikacyjna, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw" - tłumaczył Mielczarek.

Przyznał, że wiele jest do zrobienia w transporcie zarówno drogowym, jak i kolejowym, a także w budowaniu efektywnych relacji między nauką i biznesem.

Wizyta ekspertów KE w Świętokrzyskiem rozpoczęła się w poniedziałek. Odwiedzili oni między innymi Kielecki Park Technologiczny oraz inwestycje w powiecie kieleckim, m.in. w Chęcinach.

Jak informuje urząd marszałkowski, największym beneficjentem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego są jednostki samorządu terytorialnego. Projekty o największej wartości zostały zrealizowane w powiecie kieleckim, mieście Kielce, a także powiatach: buskim, ostrowieckim i staszowskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.