PARTNER PORTALU
  • BGK

Świnoujście: Powstanie stanowisko do obsługi dużych promów

  • PAP/MN    30 maja 2016 - 18:54
Świnoujście: Powstanie stanowisko do obsługi dużych promów
Efektem przebudowy terminalu będzie infrastruktura portowa, która pozwoli obsługiwać duże promy o długości do 265 metrów (fot. Świnoujście, wikipedia.org)

• W świnoujskim terminalu w 2017 r. ma ruszyć budowa nowego stanowiska do obsługi dużych promów, a także przebudowa układu kolejowego i drogowego.
• Dzięki nowemu stanowisku do obsługi dużych promów w świnoujskim terminalu wzrośnie obrót towarów.
• Umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków programu CEF "Łącząc Europę" podpisano w poniedziałek w Warszawie.
Inwestycja w Świnoujściu to jeden z elementów usprawniających istniejące połączenie Świnoujście - Trelleborg, mające od 2014 r. status tzw. autostrady morskiej.

"Liczymy, że nowe inwestycje infrastrukturalne zwiększą masę towarową przechodzącą przez port w Świnoujściu" - powiedziała Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu. "Obecnie dynamika wzrostu obrotów towarowych w świnoujskim terminalu promowym wynosi ok. 10 proc. w roku, a dzięki nowej inwestycji z pewnością wzrośnie" - dodała.

Inwestycje w świnoujskim terminalu mają przystosować jego infrastrukturę do obsługi tzw. transportu intermodalnego, w którym wykorzystuje się więcej niż jeden rodzaj transportu.

Czytaj też: Jeśli UE nie da na tunel pod Świną, jest alternatywa

"Efektem przebudowy będzie infrastruktura portowa, która pozwoli obsługiwać duże promy o długości do 265 metrów oraz możliwość świadczenia nowego rodzaju przeładunków przy udziale transportu kolejowego" - powiedziała Woźniak-Lewandowska.

W ramach modernizacji w świnoujskim terminalu połączone zostaną stanowiska promowe nr 5 i 6, dzięki czemu powstanie nowe nabrzeże o długości 293 metrów i głębokości 13 metrów.

Powstaną także trzy nowe place postojowe połączone estakadą, stanowiącą nowy wjazd na teren terminala i nowa rampa, a galeria pasażerska zostanie przebudowana i pojawi się nowy sprzęt przeładunkowy. Przebudowa obejmie również sieć torów kolejowych.

Przedsięwzięcie realizowane będzie wraz z portem i gminą Trelleborg. Szwedzi mają rozbudować swój port do obsługi promów o długości 240 metrów.

Zobacz: Porty napędzają koniunkturę nadmorskich gmin i powiatów

Całkowita wartość projektu w obu portach to blisko 30 mln euro. Inwestycje stanowią element unijnego projektu, który ma usprawnić tzw. łańcuchy transportowo-magazynowe między Skandynawią i Europą Południową, obejmujące m.in. korytarz transportowy Bałtyk - Adriatyk.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu.

W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.