PARTNER PORTALU
  • BGK

Szansa dla samorządów z gotowymi projektami

  • PAP    12 października 2012 - 15:43
Szansa dla samorządów z gotowymi projektami

Od 2014 r. wpływy z prywatyzacji będą zasilały program inwestycyjny, a nie bezpośrednio budżet państwa - powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Minister mówił, że do przyszłego roku rząd będzie prowadził prywatyzację według planu prywatyzacji na lata 2012-2013.

"Od 2014 r. wpływy z tytułu prywatyzacji będą zasilały program rozwojowy Inwestycje Polskie, a nie bezpośrednio sam budżet państwa" - poinformował.

"Po raz pierwszy utworzymy mechanizm prorozwojowy z tytułu przychodów pochodzących z prywatyzacji" - podkreślił.

Budzanowski był pytany, czy w spółkach Skarbu Państwa jest zamrożony aż tak duży kapitał, by sfinansować wielomiliardowe inwestycje. "Mówimy tutaj o spółkach strategicznych dla Skarbu Państwa i sporych udziałach wychodzących poza pakiety większościowe w dużych spółkach Skarbu Państwa, również sektora energetycznego i sektora finansów" - powiedział.

Wskazał, że udziały z tych firm mogą zasilić projekty prorozwojowe kwotą co najmniej 40 mld zł.

"Jeśli chodzi o sprzedaż spółek Skarbu Państwa, to będzie to proces rozłożony na 3-4 najbliższe lata, realizowany sukcesywnie w zależności od potrzeb i projektów inwestycyjnych" - powiedział Budzanowski.

Dopytywany, czy wszystkie spółki będące pod skrzydłami Skarbu Państwa przejdą do BGK lub innych podmiotów, powiedział, że aktywa kluczowych spółek z punktu widzenia finansowego i energetycznego bezpieczeństwa państwa, pozostaną pod kontrolą państwa.

"Tam, gdzie pakiety kontrolne czy większościowe muszą zostać utrzymane, to oczywiście one muszą być utrzymane. Mówimy o tym poziomie, który daje gwarancje państwu, że będzie kontrolować obrót energetyczny" - wskazał. Dodał, że wszystko co jest ponad będzie mogło zostać "w odpowiedni sposób spieniężone i wniesione albo do BGK albo również w postaci gotówki do spółki Inwestycje Polskie".

<!-- pagebreak //-->

"Mamy konkretny pomysł jak to zrobić, jak ten program zrealizować, jak będzie on realizowany przez kolejne trzy lata, i listę projektów zarówno związanych z energetyką, ale również z infrastrukturą transportową i - co jest bardzo ważne - to jest również narzędzie dla wszystkich samorządów, oczywiście aktywnych samorządów, które mają gotowe projekty, ale nie wiedzą, jak to sfinansować. Ten mechanizm umożliwi finansowanie wielomiliardowych inwestycji w infrastrukturę transportową w logistykę w energetykę na terenie całego kraju.

Minister poinformował, że głównym udziałowcem spółki Inwestycje Polskie będzie prawdopodobnie BGK, natomiast MSP nie wyklucza zaproszenia do tej spółki także innych instytucji.

Premier Donald Tusk poinformował podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie, że rząd zamierza powołać spółkę pod program zatytułowany "Inwestycje Polskie", która do 2015 roku będzie miała możliwości inwestycyjne w wysokości 40 mld zł, a jej operatorem będzie BGK. Dodał, że kwota ta nie wpłynie na poziom deficytu i długu publicznego, gdyż użyte zostaną m.in. kapitały zamrożone w udziałach w spółkach Skarbu Państwa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • stary s., 2012-10-13 21:48:38

    Czyli znowu sprzedaż za bezcen np. KGHM? Fajnie to chłopcy wymyślili. Kto się odważy być przeciw takim inwestycjom? A że przy okazji resztki polskich firm dostaną się w obce ręce...