PARTNER PORTALU
  • BGK

Szansa na kolejne miliony z Unii

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    23 maja 2011 - 07:38
Szansa na kolejne miliony z Unii

Na przełomie maja i czerwca Komisja Europejska planuje głosić kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji współfinansowanych przez Brukselę. Do podziału będzie 170 mln zł.
Chodzi o pieniądze z funduszu Transeuropejska Sieć Transportowa, z którego są finansowane inwestycje w główne szlaki drogowe, kolejowe czy portowe. Tym razem Komisja będzie chciała wybrać projekty z zakresu zarządzania ruchem kolejowym, dotyczące budowy autostrad morskich i transportu rzecznego – informuje „Rzeczpospolita”.

Na projekty kolejowe trafi 100 mln euro. Kolejne 10 mln euro ma zostać przeznaczone na transport rzeczny, a na rozwój autostrad morskich – 70 mln euro.

Resort infrastruktury wstępne propozycje projektów będzie przyjmować do 15 czerwca, do Brukseli dokumenty mają trafić do 23 września.

Obecnie polska sieć, czyli kluczowe dla Unii szlaki, obejmuje 4,8 tys. km dróg, 5,2 tys. km torów, osiem lotnisk i cztery porty morskie. Od zeszłego roku zabiegamy o jej rozszerzenie o kolejne 2,5 tys. km dróg, 1,8 tys. km torów kolejowych, w tym m.in. projektowaną linię kolejową dużych prędkości z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia.

Na liście mają się znaleźć także lotniska w Łodzi i Bydgoszczy oraz port morski w Policach – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.