PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczawnica stawia na piękne centrum i czyste powietrze

  • pt    10 stycznia 2018 - 17:50
Szczawnica stawia na piękne centrum i czyste powietrze
Dzięki środkom pochodzącym z RPO WM na lata 2014-2020 centrum miasta czeka gruntowna rewitalizacja (fot. UMiG Szczawnica)

Mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia oraz znakomite położenie pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim sprawia, że Szczawnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Miasto dzięki unijnym funduszom ma być jeszcze atrakcyjniejsze.
  • Dzięki środkom pochodzącym z RPO WM na lata 2014-2020 centrum miasta czeka gruntowna rewitalizacja.
  • Z myślą o poprawie jakości powietrza do końca 2019 roku w mieście i gminie zostaną wymienione stare, nieekologiczne piece.
  • Koszt tych zadań to blisko 9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie stanowi ponad 7,2 mln zł.

Umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 przekazał burmistrzowi Szczawnicy Grzegorzowi Niezgodzie wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

- W ubiegłym roku do Małopolski przybyło prawie 15 mln turystów z kraju i zagranicy. Oprócz Krakowa turyści chętnie odwiedzają mniejsze miejscowości, chociażby ze względu na ich uzdrowiskowe walory. Jedną z nich jest Szczawnica. Teraz dzięki prawie 3,7 mln zł dofinansowania z RPO centrum tego miasta przejdzie gruntowną rewitalizację, co pozwoli stworzyć jeszcze bardziej przyjazną przestrzeń do rekreacji, wypoczynku i poprawy zdrowia - mówi wicemarszałek Sorys.

I dodaje: - W trosce o poprawę jakości powietrza w całym województwie wymieniamy tysiące starych pieców na nowe i ekologiczne. Dzięki przekazanym dziś umowom uda się wymienić 325 pieców w mieście i gminie. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył prawie 3,6 mln zł.

Centrum Szczawnicy wypięknieje

W ramach projektu, który opiewa na kwotę ponad 5,4 mln zł – z czego środki unijne stanowią prawie 3,7 mln zł – zaplanowano gruntowną rewitalizację uzdrowiskowych części ulic Zdrojowej i Jana Wiktora oraz połączenie promenady nad Grajcarkiem z Parkiem Dolnym. Między tymi dwoma punktami powstaną klimatyczne alejki dla spacerowiczów, charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem wysokości.

 Z myślą o turystach przy ulicy Głównej zostanie wybudowany taras widokowy, z którego będzie można podziwiać okoliczny krajobraz. Powstaną tu też schody stanowiące główny trakt pomiędzy ulicą a kolejką na Palenicę, skąd turyści będą mogli dotrzeć na szczyt.

W projekcie zaplanowano również kompleksową modernizację alei spacerowych wokół Parku Dolnego, w połączeniu z ulicą Zdrojową oraz przebudowę Alei Parkowej, która po remoncie będzie funkcjonować jako droga dojazdowa do sąsiednich zabudowań.

Po większości alejek będzie można nie tylko spacerować, ale również poruszać się na rowerze. Otoczenie alejek zaprojektowano tak, by podkreślić zabytkowy charakter miejsca oraz dostosować je do historycznej i regionalnej architektury. Nie zabraknie tu też fontann i stylowych ławeczek oraz zielonych skwerów, z licznymi krzewami i rabatami kwiatowymi.

W gminie i mieście Szczawnica bardziej ekologicznie

Dzięki dwóm przekazanym umowom na terenie miasta i gminy Szczawnica zostaną wymienione stare i nieekologiczne kotły w 325 budynkach. Piece zostaną zastąpione spełniającymi najwyższe normy kotłami na paliwa stałe, gazowe, biomasę oraz pompami ciepła. Działania te wpłyną na zdecydowane zmniejszenie smogu w tej uzdrowiskowej miejscowości i na ograniczenie emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5.

W sumie w całej Małopolsce zostanie wymienionych ponad 26,5 tys. nieekologicznych pieców, na co przeznaczono 295 mln zł z RPO. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ratio, 2018-01-17 13:07:13

    sama wymiana pieców to za mało - obecnie Szczawnica to miejsce korków samochodowych.