Szczecin już wita polską prezydencję

Powitaniem przy szczecińskich Wałach Chrobrego jachtów "Fryderyk Chopin", "Zawisza Czarny" i "Dar Młodzieży" rozpoczęło się w czwartkowy wieczór w Szczecinie widowisko, koncerty i symboliczna ceremonia przejęcia prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej pod nazwą "Polska przewodzi. Szczecin gra".
Szczecin już wita polską prezydencję
Szczecin jako jedno z pierwszych polskich miast wita hucznie w nocy z czwartku na piątek polską prezydencję.

Na pokładzie "Daru Młodzieży" przypłynęło do Szczecina 27 młodych ludzi, którzy zeszli na ląd z flagami wszystkich państw Unii Europejskiej.

Do Szczecina, swego portu macierzystego, dopłynął żaglowiec "Fryderyk Chopin" po ośmiomiesięcznej nieobecności w kraju. Jednostka przebywała w Falmouth, gdzie trafiła po utracie masztów w sztormie.

Symboliczną ceremonię przekazania Polsce przewodnictwa Unii Europejskiej zaplanowano na północ. Nad głowami widzów rozegra się podniebny spektakl z udziałem aktorów teatru Ocelot i szczecińskich chórzystów, którzy mają odśpiewać hymn UE.

Na Wałach Chrobrego szczecinianie i goście miasta będą mieć okazję zobaczyć widowisko świetlne w formie prezentacji multimedialnej, tzw. mapping, który ożywi pobliski gmach Muzeum Narodowego. Reżyserem tego wielkiego przedsięwzięcia jest Piotr Szabliński, artysta grafik i animator efektów specjalnych.

Prawie do rana będą trwać koncert gwiazd. Wystąpią m.in.: Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, były wokalista Genesis - Ray Wilson, grupa Blenders, Bracia i Carpe Diem, Marcin Wyrostek, Magdalena Tul, Halina Młynkowa.

Po północy będzie można bawić się przy liści największych europejskich hitów zestawiona przez Hirka Wronę. Znajdą się na niej utwory największych wykonawców europejskiej muzyki, m.in.: Queen, The Beatles, U2, Zuckerro, Omega i innych. Piosenki zupełnie na nowo zaaranżuje Tomasz Szymuś. Jego zespół, w skład którego wejdą najlepsi polscy muzycy, będzie także na żywo towarzyszył wykonawcom. Wybrane hity zaśpiewają gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Na niebie zabłysną fajerwerki.

W piątek w Warszawie Polska przejmie od Węgier przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Podczas półrocznej prezydencji polski rząd chce realizować priorytety dotyczące m.in. wzrostu gospodarczego, polityki energetycznej i zbliżenia z partnerami na Wschodzie.

Wśród państw członkowskich, które w 2004 roku przystąpiły do UE, Polska jest czwartym krajem, po Słowenii, Czechach i Węgrzech, sprawującym prezydencję.

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo to staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE