PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczeciński obszar metropolitalny tematem warsztatów

  • BEZ    25 listopada 2009 - 22:16

Warsztaty pt. Uwarunkowania rozwoju przestrzennego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego odbędą się w piątek 27 listopada w siedzibie sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Wykłady i sesje dyskusyjne wypełnią całodniowe warsztaty poświęcone tematowi Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Uczestnicy warsztatów zastanawiać się będą nad identyfikacją problemów rozwoju przestrzennego oraz kierunków rozwoju SOM. Pracę w grupach dyskusyjnych poprzedzą referaty, które wprowadzą w temat i nakreślą główne wątki tematyczne.

Warsztaty otworzy wystąpienie wprowadzające marszałka województwa zachodniopomorskiego Władysława Husejki, a następnie o priorytetach przestrzennych rozwoju aglomeracji szczecińskiej mówić będą prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz doradca prezydenta ds. rozwoju SOM dr Marek Tałasiewicz.

Z kolei prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i prof. Janusz Zaleski z Politechniki Wrocławskiej, prezes Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, poruszą temat barier i stymulatorów rozwoju SOM na tle województwa. Na zakończenie tej części warsztatów zostanie zaprezentowana synteza uwarunkowań przestrzennych SOM, opracowana przez zespół Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego.

Integralną i istotną częścią warszatów będą moderowane sesje dyskusyjne, ujęte w gałęziowe ramy. Pierwsza z nich opatrzona została hasłem „Struktura funkcjonalno-przestrzenna i układ transportowy”, druga - "Gospodarka i społeczeństwo”, trzecia – „Zagadnienia gospodarki wodnej, w tym gospodarka morska”, natomiast podczas czwartej sesji omawiane będą zagadnienia z zakresu „Środowisko naturalne”. Warszatowy „dorobek” podsumuje marszałek Władysław Husejko, który na zakończenie obrad przedstawi nie tylko wnioski, ale i nakreśli cele kolejnych działań.
 
Organizatorem warszatów na temat Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego jest Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, samorządowa wojewódzka jednostka organizacyjna podległa samorządowi województwa zachodniopomorskiego. W jego kompetencji leży m.in. prowadzenie prac planistycznych dotyczących zagospodarowania przestrzennego województwa.

Obecnie obowiązujący plan pochodzi z 2000 roku, siłą rzeczy nie jest już w pełni adekwatny do najnowszych ważnych dokumentów rządowych, takich jak Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego. Jednym z naważniejszych elementów, który wymaga odrębnego miejsca w planie zagospodarowania przestrzennego województwa jest właśnie Szczeciński Obszar Metropolitalny. Tworzona właśnie koncepcja zagospodarowania przestrzennego SOM wymaga jednak starannej i pogłębionej analizy problemowej uwarunkowań rozwoju tego obszaru, do czego okazją mają być warsztaty. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.