PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolenie na temat alternatywnych źródeł energii

  • PAP    31 sierpnia 2012 - 12:22
Szkolenie na temat alternatywnych źródeł energii

160 osób z woj. pomorskiego może wziąć udział w szkoleniu na temat alternatywnych źródeł energii i ich zastosowania.
Nabór uczestników, osób zatrudnionych w rolnictwie lub leśnictwie, potrwa do 10 października. Szkolenie organizuje Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku. Celem kursu jest podniesienie świadomości rolników z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Adam Kopeć z Ośrodka powiedział, że warto informować rolników o tym, że stosowanie alternatywnych źródeł energii zmniejsza koszty utrzymania gospodarstw domowych, jest źródłem dodatkowych dochodów i sposobem na ochronę środowiska.

Ideą kursu jest zachęcanie rolników do zastępowania konwencjonalnych źródeł energii innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz pokazywanie korzyści z lokalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla rolnictwa i obszarów wiejskich.

Kopeć jest przekonany, że część rolników uczestniczących w szkoleniu „zechce wykorzystać alternatywne źródła energii w swoich gospodarstwach”. Zwraca uwagę, że nowoczesne urządzenia, np. piece czy kolektory są drogie i rolników nie zawsze stać na ich zakup. „Rolnicy są zainteresowani wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, bo są one tańsze i przyjazne dla środowiska” – dodał.

Szkolenie jest bezpłatne, dwudniowe. W pierwszym dniu odbędą się wykłady, m.in. na temat korzyści z rozwoju lokalnej energetyki odnawialnej. W drugim dniu zaplanowano wyjazd studyjny. Uczestnicy odwiedzą gospodarstwa rolne w woj. pomorskim, wykorzystujące alternatywne źródła energii – m.in. kolektory słoneczne, piece na słomę i pompy cieplne.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

W takim samym szkoleniu organizowanym w ub. roku uczestniczyło ok. 90 osób. Tegoroczny kurs odbędzie się od 17 października do 6 listopada br. w siedzibach PODR w Gdańsku i Starym Polu. Uczestniczy będę podzieleni na cztery grupy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.