PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybki internet wśród unijnych priorytetów

  • AW    15 marca 2012 - 09:26
Szybki internet wśród unijnych priorytetów

- Wszystko wskazuje na to, że w latach 2014-2020 rozwój społeczeństwa informacyjnego będzie intensywnie wspierany - podaje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Już teraz w Ministerstwie trwają prace nad przygotowaniem nowego systemu programowania - powiedziała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel na konferencji "Państwo 2.0; Sprawne Państwo. Zarządzenie i usługi w cyfrowej perspektywie".- Od 2010 r., kiedy Unia Europejska przyjęła strategię "Europa 2020", wzrosło znaczenie technologii cyfrowych w rozwoju społeczno-gospodarczym UE. Jednym z projektów przewodnich jest Europejska Agenda Cyfrowa, na rzecz upowszechnienia szybkiego Internetu i umożliwienia gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści z jednolitego rynku cyfrowego - dodała wiceminister Wendel.

W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła projekty rozporządzeń dotyczących funkcjonowania polityki spójności w latach 2014-2020. Obecnie są one przedmiotem negocjacji w ramach grupy roboczej Rady UE. Wraz z tym pakietem, KE zaproponowała stworzenie specjalnego instrumentu zasilanego m.in. ze środków Funduszu Spójności, z którego finansowane byłyby paneuropejskie projekty, także z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnych. W latach 2014-2020 zapotrzebowanie na paneuropejskie sieci nowej generacji (NGN/NGA) może wynieść ponad 250 mld euro.

- Obecnie w MRR rozpoczynają się wewnętrzne prace nad przygotowaniem systemu programowania, a następnie wdrażania nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Koncentracja interwencji mogłaby, podobnie jak obecnie, skupiać się wokół trzech głównych obszarów wsparcia: infrastruktury szerokopasmowej, cyfryzacji administracji publicznej i e-usług oraz zwiększania kompetencji cyfrowych społeczeństwa i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu - stwierdziła wiceminister Wendel.

W obecnej perspektywie finansowej w ramach Narodowej Strategii Spójności, na projekty z dziedziny społeczeństwa informacyjnego przeznaczono ok. 4 mld euro, co stanowi prawie 6 proc. kwoty przyznanej Polsce na lata 2007-2013 - modaje MRR.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TEKO, 2012-03-15 10:02:07

    DLA NAS TO LEPSZE !? A INNI CO OTYM MYŚLĄ !?