PARTNER PORTALU
 • BGK

Tadeusz Truskolaski: Fundusze unijne po 2020 r. mogą być znaczące

 • PAP/JL    16 maja 2016 - 10:45
Tadeusz Truskolaski: Fundusze unijne po 2020 r. mogą być znaczące
Tadeusz Truskolaski: Nie skarżymy się na fundusze europejskie, ale mówimy, co należy poprawić. Fot. PTWP

• Z obecnej puli do Polski trafiło więcej pieniędzy, choć środków w unijnym budżecie jest mniej niż poprzednio.
• Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej będzie trudna z uwagi na liczne ograniczenia.
• Wyzwaniem, na które będzie musiała odpowiedzieć Europa, jest kryzys demograficzny.
Większość przewiduje, że to ostatnia duża perspektywa finansowa. Uważam, że będzie nieco mniejsza. Obecnie poszczególne państwa płacą roczną składkę w wysokości 1 proc. PKB. Pojawiają się zapowiedzi, że może ona zostać obniżona do 0,9 proc. Wciąż jednak będą to spore pieniądze – przekonuje Tadeusz Truskolaski.

Przypomina, że z obecnej puli do Polski trafiło więcej pieniędzy, choć środków w unijnym budżecie jest mniej niż w poprzednim okresie programowania.

Trudna perspektywa finansowa Unii Europejskiej

Prezydent Białegostoku ocenia, że obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej będzie bardzo trudna z uwagi na liczne ograniczenia. Podaje przykład kultury, której określono zbyt niski w jego ocenie limit inwestycji dla samorządów.

– Nie można realizować projektów kulturalnych, których wartość przekracza 5 mln euro. W Białymstoku nie planujemy tak małych przedsięwzięć. Koszt najmniejszej planowanej przez nas inwestycji przekracza 10 mln euro, a zatem nie możemy skorzystać z tych środków. Czy mniejsze miasteczka lub gminy to wykorzystają? Trudno powiedzieć, one mają inne problemy – zauważa Tadeusz Truskolaski.

Inne zasady unijnych konkursów

Według prezydenta Białegostoku zmieniły się również zasady dotyczące konkursów.

– W poprzedniej perspektywie mieliśmy projekty indykatywne. Jeżeli projekt spełniał wymagania, miał właściwie pewność realizacji. Obecnie o wszystkie środki miasta muszą ubiegać się w konkursach – mówi Tadeusz Truskolaski.

Zwraca uwagę na to, że Mazowsze, począwszy od 2003 r., z regionu słabo rozwiniętego stało się regionem lepiej rozwiniętym, przeskakując w unijnej klasyfikacji o dwa poziomy. Z kolei woj. dolnośląskie przekracza 75 proc. średniej unijnej, stając się tzw. regionem przejściowym.

– Jest to oczywiście efekt konwergencji, który powoduje, że mimo ciągłych różnic, dystans między regionami się zmniejsza – zauważa Tadeusz Truskolaski.

Polityka spójności będzie kontynuowana

Tadeusz Truskolaski pytany o prognozy, kiedy średnią unijną osiągnie województwo podlaskie, odparł, że jest to perspektywa wieloletnia.

– W tej chwili nasz region osiąga poziom niecałych 50 proc. Osiągnięcie średniej unijnej zajmie nam przynajmniej 30 lat – ocenia prezydent Białegostoku.

Odnosząc się do pytania, czy jego zdaniem województwo podlaskie ze względu na relatywnie niski poziom PKB może po 2020 r. liczyć na wsparcie podobne do obecnego, prezydent Białegostoku wskazuje, że taki jest właśnie postulat Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego złożonego z samorządów z państw członkowskich Unii Europejskiej, w którym zasiada Tadeusz Truskolaski.

– Właśnie o to walczymy. Słabo rozwiniętych regionów w Unii Europejskiej jest 71, z czego 14 z nich to regiony polskie. Naszym celem jest przekonanie decydentów, by nie odchodzić od korzeni polityki spójności – zapewnia Tadeusz Truskolaski.

Prezydent Białegostoku mówiąc o polityce spójności, nawiązał do debaty na temat jej przyszłości, jaką Komitet Regionów zorganizował w Brukseli, zauważając, że w trakcie dyskusji nie padły stwierdzenia, jakoby obecna perspektywa miałaby być ostatnią znaczącą pod względem finansowym.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • artmetic ekonsulting, 2016-06-11 01:49:25

  Dotacje RPO dla firm, studia wykonalności i wnioski: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • Julek, 2016-05-16 21:36:08

  Ilość przydzielanych każdemu krajowi pieniędzy zależy w największym stopniu od poziomu jego rozwoju w stosunku do pozostałych państw UE. Nie martwiłbym się więc o te kwoty, bo PiS po spapraniu gospodarki, zatrzyma nasz rozwój i pieniądze by sie nam należały. Pytanie tylko, czy w ogóle zechcą je nam ...jeszcze dawać, kiedy pogwałcimy większość standardów, które w tym elitarnym gronie obowiązują i które zobowiązaliśmy się zachowywać.  rozwiń