PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów dostanie 8 mln zł na walkę ze smogiem?

  • JS    10 lutego 2017 - 21:48
Tarnów dostanie 8 mln zł na walkę ze smogiem?
Opalane węglem i drewnem piece są głównym źródłem tak zwanej „niskiej emisji”, w efekcie której powstaje smog (fot. PTWP)

• Gmina Miasta Tarnowa złożyła wniosek o około 8 milionów złotych unijnego dofinansowania do projektu wymiany palenisk węglowych na piece ekologiczne - gazowe lub opalane biomasą.
• Wskazana we wniosku kwota mogłaby posłużyć do zlikwidowania do 2023 roku około 1200 z blisko 4800 pieców węglowych w Tarnowie.
• Opalane węglem i drewnem piece są głównym źródłem tak zwanej „niskiej emisji”, w efekcie której powstaje smog.





W Tarnowie przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń zdarzają się rzadziej, niż w innych małopolskich miejscowościach, nie oznacza to jednak, że problemu smogu nie ma. W 2015 roku średniodobowe dopuszczalne stężenia pyłu zawieszonego PM 10 były przekroczone przez 38 dni w roku, norma dopuszcza takich dni 35. Dla porównania – w 2011 roku “dni ze smogiem” było 82.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Tarnowie udało się zlikwidować blisko tysiąc pieców na paliwo stałe. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na wymianę palenisk węglowych na ekologiczne, otrzymywali dofinansowanie ze środków budżetowych w oparciu o uchwałę Rady Miejskiej w Tarnowie. Jeżeli wniosek o dofinansowanie projektu “Obniżenie poziomu niskiej emisji w Tarnowie”, złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, zostanie rozpatrzony pozytywnie, mieszkańcy będą mogli liczyć na dotacje w wysokości kilku tysięcy złotych do wymiany pieca, trwa przyjmowanie ankiet i deklaracji od chętnych. Rozstrzygnięcie  konkursu ma nastąpić do połowy bieżącego roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (1)

  • Aainteresowany, 2017-02-12 11:41:57

    czy jest jakaś lista urządzeń, które kwalifikują się na dofinansowanie?