PARTNER PORTALU
  • BGK

Te nowoczesne projekty mają szanse na unijne wsparcie

  • PAP    12 stycznia 2011 - 18:37

Inteligentny System Transportowy jest na liście podstawowej przedsięwzięć rekomendowanych przez Ministerstwo Infrastruktury do wsparcia z funduszy UE. Mowa o koszalińskim projekcie systemu monitorowania i sterowania ruchem ulicznym.
Szacowany na 13,5 mln zł projekt zakłada budowę w mieście systemu umożliwiającego monitorowanie natężenia ruchu na ulicach, sterowanie sygnalizacją świetlną w celu rozładowania korków oraz informowanie kierowców za pomocą elektronicznych tablic o wolnych miejscach parkingowych i utrudnieniach na drodze.

W ramach przedsięwzięcia ma również powstać system pomiaru wysokości pojazdów. Ma on uniemożliwić przejazd pod wiaduktem kolejowym zbyt wysokich samochodów, co obecnie się zdarza. Natomiast na drogach wjazdowych do miasta planowany jest montaż specjalnych wag, które powinny pomóc zatrzymać zamierzające przejechać przez Koszalin zbyt ciężkie pojazdy.

Inteligentny System Transportowy ma również pomóc policji w poszukiwaniu pojazdów na podstawie tablic rejestracyjnych oraz w identyfikacji samochodów, których kierowcy łamią przepisy.

Budowę systemu władze miasta chciałyby rozpocząć w połowie bieżącego roku i zakończyć do roku 2013.

Centrala systemu ma się znaleźć w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich. Wnioskowane dofinansowanie z unijnych funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) to 11,4 mln zł, czyli 85 proc. całości kosztów inwestycji.

Na liście podstawowej projektów rekomendowanych przez resort infrastruktury do wsparcia w 85 proc. unijnymi pieniędzmi z POIiŚ w ramach działania "Rozwój Inteligentnych Systemów Transportowych" znalazły się oprócz Koszalina także inwestycje planowane przez: Bydgoszcz, Gliwice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynię, Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Kalisz i Rzeszów.

Na liście podstawowej jest również projekt Szczecina. Inwestycja tego miasta może jednak liczyć na unijną dotację na poziomie 66,46 proc. całości kosztów.

Na listę rezerwową trafiły natomiast projekty Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu Zdroju, Warszawy i gminy Legnica.

Wartość wnioskowanego dofinansowania z POIiŚ wszystkich projektów z listy podstawowej to 483,3 mln zł, z listy rezerwowej - 116,3 mln zł.

Umieszczenie na liście - jak zastrzegło Ministerstwo Infrastruktury - nie jest równoznaczne z przyznaniem unijnego dofinansowania. Wszystkie projekty będą jeszcze oceniane pod względem gotowości technicznej do realizacji, wykonalności pod względem finansowym i trwałości planowanych inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • breelarma, 2011-02-01 19:11:44

    Dzieki za ciekawe informacje