PARTNER PORTALU
  • BGK

Te projekty będą realizowane w Kontrakcie Terytorialnym dolnośląskiego

  • pap    24 października 2014 - 09:25

Budowa dróg ekspresowych S3 i S5, modernizacje linii kolejowych oraz prace zmierzające do poprawy żeglowności Odry to niektóre z projektów zgłoszonych przez samorząd województwa dolnośląskiego, które zostaną sfinansowane w ramach Kontraktur Terytorialnego.
Samorząd województwa dolnośląskiego zgłosił około 50 projektów, które miałyby być realizowane w ramach Kontraktu Terytorialnego, czyli umowy pomiędzy rządem a samorządem określającej inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa. Łączna wartość zaproponowanych projektów to około 30 mld zł.

Po negocjacjach ze stroną rządową na pewno zostanie zrealizowanych ponad 20 przedsięwzięć w ramach Kontraktu Terytorialnego, na łączną kwotę około 25 mld zł - powiedział PAP marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Czytaj: Większe pieniądze na drogi dla 14 województw

W tej grupie marszałek wymienił przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę drogową. To m.in. budowy dróg ekspresowych S3 (Sulechów - Legnica, Legnica - Bolków) i S5 (Korzeńsko - Wrocław) oraz budowa obwodnicy Kłodzka.

"W ramach Kontraktu Terytorialnego zostanie również zrealizowanych szereg inwestycji zmierzających do poprawy żeglowności Odry oraz prace związane z modernizacją linii kolejowych" - mówił Przybylski. W Kontrakcie Terytorialnym znalazły się także inwestycje zmierzające do modernizacji linii energetycznych.

Czytaj też: Remonty dróg też muszą być dofinansowywane

Przybylski dodał, że część projektów zgłoszonych do Kontraktu Terytorialnego znalazło się na liście rezerwowej. "To m.in. budowa obwodnicy Głogowa wraz z przeprawą mostową nad Odrą czy budowa obwodnicy Wałbrzycha. Na liście rezerwowej są również projekty badawczo-rozwojowe, które będą jeszcze oceniane przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, po tej ocenie jest szansa, że będą one jednak realizowane" - mówił Przybylski.

Na pewno w ramach Kontraktu Terytorialne nie będzie realizowany projekt digitalizacji obiektów geodezyjnych na Dolnym Śląsku. Samorząd wycenił go na 100 mln zł. "Chcieliśmy, aby dzięki digitalizacji inwestorzy mieli w jednym miejscu zgromadzone mapy geodezyjne całego województwa, co zarówno im jaki i obywatelom bardzo ułatwiłoby dostęp do tych informacji" - mówił Przybylski.

W Kontrakcie Terytorialny nie znalazł się również m.in. projekt modernizacji dolnośląskich uzdrowisk. "Liczymy, że to przedsięwzięcie uda się zrealizować ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego" - mówił Przybylski.

Pomimo, że na realizację może liczyć jedynie ponad połowa ze zgłoszonych przez samorząd propozycji, Przybylski uważa, że negocjacje z rządem zakończył się sukcesem. "Zważywszy na kwoty, które wiążą się z realizacją tych projektów od początku wiedzieliśmy, że część z nich wypadnie z kontraktu terytorialnego. Chodziło również o to, by zwrócić uwagę strony rządowej na istotne inwestycje związane z rozwojem województwa" - dodał Przybylski.

Marszałek zaznaczył, że samorząd województwa będzie chciał zrealizować inwestycje, które nie znalazły się w Kontrakcie Terytorialnym przy wsparciu m.in. środków unijnych.

Kontrakt Terytorialny będzie obowiązującym w latach 2014-2020 głównym porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. Dokument jest negocjowany przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju z poszczególnymi województwami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.