PARTNER PORTALU
  • BGK

To kluczowy moment dla innowacyjnej Polski

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    17 maja 2011 - 17:07

Unia Europejska jest na etapie tworzenia programu, który ma zapewnić zrównoważony rozwój technologii w państwach członkowskich. Zdaniem Andrzeja Siemaszko, dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej, to kluczowy moment do rozwoju innowacyjności Polski.
- Pod względem innowacyjności Polska jest niemalże na samym końcu. W dotychczas realizowanych programach Polska nie uczestniczy bądź też uczestniczy w niewystarczającym stopniu. Teraz, gdy powstają nowe inicjatywy, to najlepszy moment do wykorzystania. W Europie trzeba być aktywnym - mówił Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej, podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Teraz jesteśmy zajęci własnym podwórkiem. Zajmujemy się sprawami związanymi z polską prezydencją w UE oraz rozdziałem funduszy strukturalnych, a obok Europa się integruje. Jeżeli teraz nie wejdziemy w nowe przedsięwzięcia, na dekady mamy zamknięte drzwi – dodał Siemaszko.

Jak podkreślał dyrektor KPK Programów Badawczych UE, w krajach UE następuje konsolidacja placówek badawczo-rozwojowych z przemysłem. Polska w tego typu inicjatywach także jest na szarym końcu.

- Przez to, że nie ma w Polsce partnerstwa pomiędzy nauką i biznesem, nasze instytucje mają dużo mniejszy budżet. Jesteśmy w III lidze. Jeżeli nie zaczniemy tworzyć wielkich inicjatyw, konsolidacji instytucji badawczych z przemysłem, w tej III lidze pozostaniemy – ostrzegał Andrzej Siemaszko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.