PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruński most jest na liście projektów kluczowych

  • PAP    19 stycznia 2010 - 00:02
Toruński most jest na liście projektów kluczowych

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział w poniedziałek, że drugi most drogowy w Toruniu jest na liście projektów kluczowych i obiecał władzom, że po rozstrzygnięciu przetargu na budowę, ponownie zajmie się sprawą finansowania przedsięwzięcia.
Inwestycja szacunkowo ma kosztować 879,6 mln zł, a samorząd ma zagwarantowane ze środków europejskich 327 mln zł.

"Most jest na liście projektów kluczowych, ma zagwarantowane współfinansowanie ze środków europejskich 327 mln zł. Bardzo ucieszyła mnie informacja, że w ostatnich dniach grudnia został ogłoszony przetarg na budowę mostu. Mam nadzieję, że tak jak w wielu projektach infrastrukturalnych okaże się, iż cena realizacji tego projektu będzie niższa od wartości szacunkowej" - powiedział Grabarczyk na konferencji prasowej w Toruniu.

Podkreślił, że obecnie nie ma pieniędzy na dalsze dofinansowanie inwestycji ze środków europejskich.

"Umówiliśmy się (z samorządowcami), że po rozstrzygnięciu przetargu będziemy analizować sytuację. W ramach programów, które pozwalały na współfinansowanie ze środków europejskich, w działaniu 6.1 nie ma wolnych środków. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. Rząd nie opuszcza w potrzebie samorządów. Poprzestańmy na tym oświadczeniu" - dodał minister.

Grabarczyk zapoznał się z koncepcją architektoniczną i wizualizacją przyszłego mostu.

Toruński samorząd ma zagwarantowane 327 mln zł dofinansowania zewnętrznego, ze środków przyznanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Środki własne na budowę miasto będzie pozyskiwało z nadwyżki przychodów oraz z kredytu, o który stara się w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Obecnie w granicach Torunia istnieje tylko jedna przeprawa drogowa przez Wisłę, która przez większość dnia jest zakorkowana. Stary most - to konstrukcja zbudowana jeszcze przez Prusaków w Opaleniu koło Kwidzyna (woj. pomorskie) na potrzeby przeprawy kolejowej i przeniesiona stamtąd do Torunia w latach 1927-29. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.