PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruńskie zabytki z nowym duchem

  • GK    15 listopada 2012 - 13:27
Toruńskie zabytki z nowym duchem

W Toruniu trwa największy w historii projekt odnowy zabytków z unijnym dofinansowaniem.
Zakończyła się renowacja kościoła św. Ducha, do końca roku odnowiona będzie kamienica przy ul. Żeglarskiej 7. Trwają prace w kościołach św. Janów, św. Jakuba i Wniebowzięcia NMP.

Dwa tygodnie temu została odsłonięta odnowiona elewacja kościoła o.o. jezuitów p.w. św. Ducha. Planowane na 2012 rok prace w zakresie konserwacji elewacji wschodniej z wieżą z elementami kamiennymi oraz stolarki okiennej zostały ukończone. Tym samym zakończył się 3-letni program konserwacji i restauracji toruńskiego kościoła akademickiego.

- Ogromny i kompleksowy zakres prac, rozpoczęty z końcem 2009 roku, obejmował całość tynkowanych elewacji kościoła z kamiennym cokołem, bogatymi portalami, wrotami, oknami oraz wnętrze kościoła z elementami wyposażenia. Szczególnie ciekawe okazały się odkrycia polichromii na ścianie wschodniej i na filarze z amboną oraz prace przy intarsjowanych drzwiach o wyjątkowej w skali miasta wartości. Wartość wykonanych prac to prawie 5,5 mln zł - mówi Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków w Toruniu.

To nie jedyny zabytek, który w ostatnim czasie przeszedł tak kompleksową renowację. Toruńskie kościoły, kamienice i zabytkowe obiekty muzealne odzyskują blask dzięki unijnemu projektowi „Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO".

Bierze w nim udział 7 partnerów: gmina miasta Toruń jako lider, muzeum okręgowe, Diecezja Toruńska i cztery toruńskie parafie mające pieczę nad zabytkowymi kościołami. Wartość całego projektu to ponad 38 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 18 mln zł, reszta to wkład własny miasta i partnerów projektu.

Jak informuje toruński ratusz, jeszcze w tym roku zakończy się remont dachów kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła i prace w Kamienicy Mieszczańskiej przy ul. Żeglarskiej 7, adaptowanej na siedzibę Muzeum Diecezjalnego.

Natomiast w 2013 r. kontynuowane i zakończone będą prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju korpusu nawowego i wnętrza kaplic kościoła katedralnego śś. Janów, jak również prace konserwatorskie przy elewacji zachodniej korpusu nawowego kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • AKrzys., 2012-11-16 09:54:07

    Byłem w tym roku w sierpniu i powiem tak, wspaniałe zabytki i to dużego kalibru,dużo prac renowacyjnych małych i dużych TYLKO DROGO, jak dla naszej 4-ro osobowej rodziny wiele zabytków było poza zasięgiem cenowym. Mimo zniżek dla dzieci , których było jak na lekarstwo, zwiedzenie jednego obiektu za...mykało się w kwotach 35-50,- brakowało biletów rodzinnych z większą zniżką/ ulgą/. Jeden obiekt posiadał bilet rodzinny i to w dośc przystepnej cenie. Miasto to nastawia sie na turystów zagranicznych oraz z dużą kasą dla których cena wstępu do obiektow i tak nie jest za droga. MY czyli zwykli zjadacze chleba, płacący podatki , jesteśmy skazani na ogladanie fasad , zwiedzanie obiektów z ceną niska / mniej ważnych / lub co łaska, przedewszystkim w kościołach. Rynek i okolice to dla grubego portfela i zamożnych gości. Dla maluczkich pozostają tylko foldery i fasady i to co jest na niższym paułapie cenowym. Ceny parkingów to grugi temat. Jak chcesz zwiedzić wybierz termin / dzień / kiedy są bezpłatne wstępy, tylko nie na wszystkie zabytki. Za jeden dzień zwiedzania dla naszej rodziny trzeba liczyć około 200,- i mało co zobaczysz z wnętrz. Smutne to ale prawdziwe.  rozwiń